Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Zdá se mi, že vzduch v našich domovech a na pracovištích je stále více znečištěn. Je to pravda?

Ve stále větší míře. Mnohé moderní domy a kanceláře jsou velice účinně izolovány z důvodu šetření energií. Tato výhoda se však někdy obrací proti nám v podobě nedostatečné ventilace a možné akumulace nejrůznějších toxických látek ve vzduchu.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Rady lékaře

Nejškodlivější je samozřejmě tabákový kouř. K jedovatým látkám však patří například i formaldehyd, který se může vypařovat z dřeveného nábytku; další chemické látky se uvolňují z koberců, kopírek, tiskáren, čalounění, nejrůznějších čistících prostředků, šatů, které jsme právě přinesli z čistírny. Oxid uhelnatý a oxid dusičitý, dva jedovaté plyny, se nacházejí ve zplodinách unikajících z topných těles (topidel) na plyn, olej nebo uhlí, z krbů či malých benzinových kamínek.

Další problémy mohou vznikat z prachu, různých drobných nečistot, plísní a hub, ozonu, olova, azbestu, zbytků pesticidů a v některých oblastech i z radonu. Radon je přírodní radioaktivní plyn, který je přítomný na celém zemském povrchu. V budovách se může hromadit a dosahovat vysokých koncentrací.

K příznakům patří pálení očí, bolesti v krku, bolesti hlavy, kašel, slabý výkon, zvedání žaludku, závratě, pocit vyčerpání nebo i deprese. Někdy se skupině těchto příznaků říká „syndrom nemocné budovy“.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 2460
Datum: 25. 8. 2009