Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Alkohol a únava? Nečekané spojení…

Mnoho lidí si myslí, že sklenička vína či jedno pivo před spaním jim pomohou rychle usnout a dobře spát. I když sedativní účinky alkoholu mohou navodit ospalost, na kvalitu spánku mají vliv i jiné faktory.
Rubrika: Odpočinek
|
Typ článku: Články

Několik hodin po večerní skleničce se zvyšuje hladina adrenalinu v těle – a to je stresový hormon, který zvyšuje tepovou frekvenci srdce a všeobecně působí stimulačně, což může být důvodem nočního probouzení se (i bez toho, že by je člověk zaznamenal). Ve skutečnosti se alkohol zřejmě podílí až na 10 % případů chronické nespavosti – a také na zhoršené kvalitě spánku.

Alkohol uvolňuje svaly hrdla a měkkého patra. To vyvolává nebo zhoršuje poruchy spánkového dýchání a přispívá k onemocnění známému jako spánková apnoe (zástava dýchání). Alkohol navíc zvyšuje potřebu močení během noci – což je jen další faktor, který narušuje klidný spánek.

Sedativní účinky alkoholu nás okrádají o energii potřebnou na další den. Pití vína, piva anebo tvrdého alkoholu během dne způsobuje ospalost a pocity letargie. Pokud jste předchozí noc dobře nespali, už jenom jedna sklenička alkoholu vám může navodit ospalost, zejména pokud si ji dáte v čase, kdy je obvykle pocit energie nejslabší – například uprostřed odpoledne anebo pozdě večer.

Jak bojovat přirozeně proti únavě?

Nejlepším nápojem, který nás dokáže postavit na nohy a resetovat naši energetickou hladinu, je úplně obyčejná voda (a to dokonce i voda z kohoutku). Jedním z prvních signálů nedostatku tekutin je pocit únavy a slabosti. Voda tvoří přibližně 50-60 % tělesné hmotnosti. Neustále ji ztrácíme prostřednictvím moči, potu a také dýcháním. Tuto vodu je nezbytné doplnit.

Dostatečné zásobení vodou prostřednictvím pití nápojů a konzumace tekutin v pokrmech, které vynikají (mimo jiné) vysokým obsahem vody (mezi ně patří například například ovoce, zelenina nebo polévky), vám pomůže zachovat si během celého dne dostatečné množství energie k vykonávání těch činností, kterým se chcete věnovat.

Přetištěno z webových stránek Ambulance klinické výživy.

Počet přečtení: 13115
Datum: 29. 3. 2018