Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Alkohol oslabuje schopnost zvládat stres a úzkost

Možná nejčastější samoléčbou stresu je sklenka alkoholu či půllitr piva po práci. Zajímá mne, zda je tento zvyk výsledkem všeobecného zlozvyku anebo reklamní snahy průmyslu s lihovinami. Podle nových výzkumů není nic absurdnějšího, než když někdo bojuje proti stresu se sklenicí v ruce. Alkohol oslabuje schopnost zvládat stres a úzkost tím, že snižuje hladinu tří hormonů v mozku, které jsou potřebné k zvládnutí stresu.
Rubrika: Alkohol
|

První dva hormony pomáhají odvrátit stavy úzkosti. Výzkumy ukazují, že konzumace velkého množství alkoholu snižuje hladinu důležitých hormonů v mozku, jako je serotonin a GABA, které pomáhají ovládat úzkost. Ty samé chemické látky spolu s dalším „mozkovým přenašečem“ – dopaminem – navozují pocit radosti, když jich je nadbytek. Z uvedeného vyplývá, že alkohol může nejen překážet snaze řešit úzkost, ale může i zhoršovat náladu tím, že zvyšuje riziko výskytu depresivních symptomů.

Vědci během pokusů na zvířatech zjistili, že vysoký příjem alkoholu oslabuje schopnost hypotalamu snižovat hlavní hormon aktivující stres – kortikotropní hormon (CRH – Corticotropin releasing hormone). Výzkum na lidech zjistil přímou souvislost mezi nízkou hladinou CRH a symptomy deprese. Projevilo se to zejména u skupiny žen s poměrně rozšířeným symptomem poporodní deprese. Větší úbytek CRH po porodu způsobil vyšší riziko deprese u těchto maminek.

Mnozí pijí alkohol, aby našli úlevu od krátkodobého stresu. Účinky alkoholu jsou však škodlivé i bez ohledu na trvání stresu. Přispívají k dlouhodobé úzkosti a depresi. Krátkodobě podkopávají schopnost těla reagovat na stres.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 11612
Datum: 23. 3. 2009