Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Je střídmé užívání alkoholu zdraví prospěšné?

Každý bude jistě souhlasit s tím, že těžké pijáctví, pití v těhotenství a nárazová konzumace většího množství alkoholu nejsou zrovna tím nejlepším nápadem. Jak je tomu ale v případě takzvaného střídmého pití alkoholu?
Rubrika: Alkohol
|
Typ článku: Články

Ti, kdo pijí nadměrně, si evidentně výrazně zkracují život. Zatímco kouření je škodlivé a nadměrné kouření o to víc, tato rovnice nemusí vždy platit pro konzumaci alkoholu. Zdá se, že na celkovou úmrtnost může mít pozitivní vliv pití určitého množství alkoholu – avšak zřejmě jen u těch, kdo o sebe až doposud příliš nepečovali.

Střídmé pití má podle všeho příznivé účinky na nemoci srdce, asi z toho důvodu, že přispívá k ředění krve. Avšak i lehká konzumace alkoholu (méně než jedna sklenice denně) může, jak se ukázalo, zvyšovat riziko rakoviny.

Jak ale může něco, co zvyšuje nebezpečí, že člověk onemocní rakovinou, prodlužovat život? Rakovina je totiž „pouze“ naším zabijákem číslo dvě. Jelikož srdeční onemocnění zaujímají první příčku, může skutečnost, že se někteří lidé věnují střídmé konzumaci alkoholu, vést k prodloužení jejich života ve srovnání s úplnými abstinenty. Tato výhoda je však zřejmě omezena pouze na ty, kdo střídmý život nevedou.

Aby vědci zjistili, kdo může mít prospěch ze střídmého pití alkoholu, oslovili přibližně deset tisíc mužů a žen a sledovali je v průběhu sedmnácti let. Výsledky zkoumání byly zveřejněny v článku s názvem „Kdo nejvíce těží z kardioprotektivních účinků konzumace alkoholu?“

Jedna či dvě skleničky alkoholu denně sníží riziko vzniku srdečního onemocnění jen u „lenochů povalujících se na pohovce“, tedy u těch, kdo vedou velmi nezdravý styl života. Lidem, kteří alespoň v určitém ohledu žijí zdravě, naopak střídmé pití alkoholu nijak neprospívá.

Jaké z toho plyne poučení? Hrozny, ječmen či brambory konzumujte v jejich nedestilované formě a whisky Johnnie Walker (česky Honza Chodec) není adekvátní náhražkou rychlé chůze.

NutritionFacts.org

Počet přečtení: 171
Datum: 21. 12. 2023