Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Alkohol poškozuje čelní lalok

Kromě skutečnosti, že alkohol zvyšuje riziko vedlejších účinků léků, působí přímo i na čelní lalok. Lze říci, že je jedním z nejoblíbenějších útočníků, kteří ovlivňují mozek. Před několika lety se uskutečnila pozorování mozku alkoholiků a nealkoholiků pomocí metody MRI a PET.
Rubrika: Alkohol
|

MRI odhalila u alkoholiků neočekávaně velkou ztrátu šedé mozkové hmoty z čelního laloku, kde jsou soustředěny nervové buňky mozku. (V hlouběji uložené bílé hmotě převládají nervová vlákna vycházející z těchto buněk.) Ztráta šedé hmoty v této oblasti naznačuje ztrátu mozkových buněk, které se zapojují do kriticky významných funkcí čelního laloku.

Analýza pomocí PET ukázala následné změny ve funkci mozku. U alkoholiků byl metabolizmus glukózy nižší, což naznačuje sníženou činnost čelního laloku.

Poškození čelního laloku se však neomezují pouze na účinky u dlouhodobých alkoholiků. Vědci zjistili měřitelný úbytek schopnosti abstraktního myšlení také u 1 300 mužů a žen, kteří konzumovali alkohol jen příležitostně. Tyto osoby vypily průměrně pouze jeden alkoholický nápoj za týden. Muži zkoumaní v tomto výzkumu pili alkohol dvakrát týdně a zkonzumovali přitom dva nebo tři různé druhy alkoholických nápojů.

Ženy pily ještě méně. V průměru se napily každý pátý den a zkonzumovaly dva alkoholické nápoje. Dokonce i při požívání malého množství alkoholu bylo zjištěno zhoršení duševních funkcí. Se zvyšujícím se množstvím požitého alkoholu prudce klesala schopnost abstraktního myšlení (míra výkonu čelního laloku).

Okamžitý účinek alkoholu nebo intoxikace nejsou vysvětlením, protože všechna měření duševních funkcí se dělala minimálně 24 hodin po poslední konzumaci alkoholu.

Mnozí si myslí, že dopravní nehody způsobují častěji řidiči pod vlivem alkoholu kvůli silnému účinku alkoholu na koordinaci, úsudek a bdělost. V mnoha případech však problém souvisí se zhoršením úsudku i u zdánlivě střízlivých, tzv. „příležitostných“ konzumentů alkoholu.

Tito řidiči nemají narušenu koordinaci a jejich řeč se zdá být plynulá. O pár minut později však sjedou z cesty nebo se stanou účastníky kolize. Příčina? Zhoršený úsudek neposkytl přiměřené varování o potřebě snížit rychlost, aby se předešlo havárii. Lidé s 0,05 až 0,09% koncentrací alkoholu v krvi (což je méně než v mnoha státech zákonem povolená hranice) mají devětkrát vyšší pravděpodobnost, že se stanou účastníky smrtelné dopravní nehody oproti osobám, které v krvi žádný alkohol nemají. Alkohol totiž poškozuje čelní lalok mnohem dříve než ostatní části mozku (např. centrum koordinace pohybů).

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 5157
Datum: 27. 2. 2010