Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Astma souvisí se stresem

Při astmatu jde o vzájemnou interakci mezi stresem a imunitním systémem. Zjištění, že stres může vyvolat záchvat astmatu, nás nepřekvapí, protože rizikové faktory této nemoci jsou známy. Lidé, kteří žijí v dlouhodobé nouzi nebo prožívají problémy v rodině (včetně nezaměstnanosti nebo úmrtí blízké osoby), depresi, alkoholizmus či neschopnost zvládnout finanční problémy, mají vysokou pravděpodobnost, že dostanou astma.
|
Typ článku: Rady lékaře

Astma je víc než jen zděděná nemoc. Dobrým příkladem jsou identická dvojčata. Má-li jedno z nich astma, pak přibližně 20 % sourozenců-dvojčat má tuto poruchu také. Rodiče poukazují na vážné stresové situace, ale i na problémy s výchovou a nepříjemné ovzduší v rodině či manželství, které rozvíjejí astma v raném stadiu dětství.

Z přehledu lékařských výzkumů vyplývá, že u některých pacientů může astmatický záchvat vyvolat pokus potlačit silné emoce (agresi nebo strach). Zároveň se zjistilo, že průběh astmatu se u některých pacientů zlepšil, když se zlepšily narušené sociální vztahy. Tyto a další důkazy tedy jasně dokládají, že přetrvávající stresory ovlivňují vznik astmatu a vyvolávají jeho nové záchvaty.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 13340
Datum: 2. 3. 2009