Infekce měchovcem jako prevence astmatu
Výsledky jejich studie podporují „hygienickou hypotézu", podle které lidé žijícím v moderní éře v důsledku toho, že méně trpí infekčními nemocemi, jsou vystaveni vyššímu riziku alergických onemocnění, jako je astma.
Měchovec se vyskytuje nejběžněji v tropických a subtropických oblastech. Do těla se dostává z půdy, po které se chodí bosýma nohama, anebo náhodným polknutím půdy znečištěné lidskými výkaly. Infekce může způsobit mírný průjem nebo křeče, těžký průběh může mít za následek anémii, ztrátu váhy a pozastavení růstu.
Ve studii sledoval dr. Britton u University of Nottingham se svými kolegy lidi žijící v městských i venkovských oblastech Etiopie, což bylo 205 lidí, kteří sípali, což je příznakem astmatu, a skoro 400 lidí, kteří nevykazovali tento příznak astmatu.
Vědci zjistili, že 24 % lidí bylo infikováno měchovcem a že tato infekce byla častější u lidí žijících ve venkovských oblastech.
Výsledky této studie mj. naznačují, že vyvinutí vakcíny, která by dostala infekci měchovcem pod kontrolu, by mohlo mít za nechtěný následek zvýšení výskytu astmatu.
The Lancet 2001;358:1493-1499