Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Atkinsova dieta

Ve skříni je kostlivec. Známe ho pod názvem „dieta s nízkým obsahem sacharidů" a je velmi oblíbený. Téměř všechny knihy o výživě a dietách nabízené v knihkupectvích jsou obměnami jednoho tématu - jezte bílkovin a tuků, kolik chcete, ale vyvarujte se sacharidů, po nichž se tloustne. Pro obyvatele je takový způsob stravování zřejmě tou nejnebezpečnější - ale populární - alternativou.
|
Typ článku: Články

Tento druh výživy byl a je doporučován mnohými odborníky - přesto jsou dnes lidé obéznější než kdykoliv předtím. Hubnutí je totiž jenom dočasné.

V jedné studii nasadili vědci jednapadesáti lidem dietu s omezením sacharidů podle dr. Atkinse. U 41 osob, které dodržovaly program po celých šest měsíců, došlo k úbytku tělesné hmotnosti v průměru o devět kilogramů. Těmto osobám také mírně poklesly hladiny krevního cholesterolu. Díky těmto dvěma výsledkům byla v tisku a ostatních médií studie prezentována jako doklad bezpečnosti a účinnosti této diety. Novináři se o bližší podrobnosti nezajímali.

Obézní osoby ovšem v této studii velmi razantně omezily svůj kalorický příjem - na pouhých 1 450 kalorií za den. To je o třetinu nižší kalorický příjem, než je běžné. Při tak nízkém kalorickém příjmu člověk nemůže nezhubnout. Je přitom úplně jedno, zda se živí červy nebo lepenkou. Nic to ale nevypovídá o tom, zda červi a lepenka představují zdravou výživu. Takto nízký kalorický příjem nedokáže člověk snášet celá léta či desetiletí. Dříve či později začne normálně jíst - a opět přibere.

Vědci dále informovali o tom, že „během čtyřiadvaceti týdnů trvání studie zaznamenalo 68 % účastníků zácpu, 63 % zápach z úst, 51 % bolesti hlavy". Současně odkazovali na jiný výzkum, kde se zjistilo, že „nežádoucí účinky tohoto stravovacího programu (s omezením sacharidů) zahrnují mj. tvorbu močových a ledvinových kamenů, zvracení, amenoreu (vynechání měsíčního krvácení) a nedostatek vitaminů". Kromě toho bylo zjištěno, že u účastníků studie došlo k výraznému (o 53 %) zvýšení vylučování vápníku močí.

V jiném shrnutí výsledků diet s omezením sacharidů došli australští vědci k závěru, že „dlouhodobé omezení přísunu sacharidů ve stravě je spojeno se srdečními arytmiemi, zvýšeným rizikem vzniku rakoviny a odchylkami v metabolismu lipidů". V nedávné době byl zaznamenán případ úmrtí mladé dívky, která konzumovala stravu s vysokým obsahem bílkovin.

Jeden lékař označil jídelníček založený na vysokém podílu bílkovin a tuků a nízkém podílu sacharidů slovy „udělejte si špatně". Myslím, že je to trefné. Hubnout můžete také po chemoterapii či na začátku svých pokusů s heroinem - i když tyto způsoby samozřejmě nedoporučuji.

Změna stravy není to jediné, co dr. Atkins doporučuje. Mnozí pacienti podle něj potřebují výživové doplňky.

To, že se obézní muž s vysokým krevním tlakem a selhávajícím srdcem stal jedním z nejbohatších obchodníků se zázračnými dietami, které vám slibují zhubnutí, zdravé srdce a stabilizaci krevního tlaku, je pádným důkazem moci moderního tržního hospodářství.

Z knihy „Čínská studie" dr. T. Colina Campbella a Thomas M. Campbella. Vydalo nakladatelství Svítání.

Počet přečtení: 3596
Datum: 28. 10. 2014