Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Bojujte s depresí změnou životního stylu

Změny, které zlepšují zdraví čelního laloku, jsou dlouhodobě účinné proti depresi. Člověk s depresí může udělat mnohá rozhodnutí, která zlepší a ochrání funkci čelního laloku. Začněme myšlenkovým procesem. Dávejte přednost pozitivnímu postoji. Zaměřit se na radosti života, to je dobrá rada pro všechny, nejen pro nemocné s depresí.

Není to však jen dobrá rada, protože doporučení „myslet pozitivně“ je v neurologii vědecky podložené. Víme, že spokojenost snižuje aktivitu pravého čelního laloku, tedy té části mozku, která je při depresi dominantní.

Aktivita, která zlepšuje činnost čelního laloku a zároveň mírně brzdí pravý čelní lalok, bude podle očekávání zlepšovat náladu a dodávat pozitivní myšlenky.

Cvičte. Tělesné cvičení navozuje a/nebo udržuje zdravou emocionální rovnováhu. Cvičení výborně pomáhá zvládat úzkost, ale také zlepšuje náladu. Nedávný výzkum čelního laloku mozku odhalil další možné vysvětlení, proč cvičení lidem s depresí pomáhá – aktivuje totiž levý čelní lalok.

Odborníci z Illinoiské univerzity Petruzello a Landers zjistili, že běh na pohyblivém pásu vyvolává okamžitý účinek a zvyšuje aktivitu levé čelní oblasti (v porovnání s pravou). Současně dokázali, že u cvičících se snížila úzkost. Autoři výzkumu na základě výsledků tvrdí, že zvýšená stimulace levého čelního laloku, která pomáhá při depresi, zároveň způsobuje snížení úzkosti.

Udělejte si čas na masáž. Přestože jsem se pokusil rozdělit terapie na ty, které může člověk provádět sám, a na ty, které poskytuje odborník, masáž je těžké do jedné z nich zařadit. Lidé s depresí musejí často vynaložit značné úsilí, aby si vůbec masáž naplánovali a pak se na ni dostavili. Je to pro ně mnohem těžší než práce samotného maséra.

Bez ohledu na to, do které kategorie patří, masáž na seznamu terapií deprese nemůže chybět, protože pozitivně stimuluje čelní lalok. Jones a Field z Florida Atlantic Univerzity nedávno dokázali, že masáž tlumí větší aktivitu pravého čelního laloku, která je pro depresi charakteristická. Ten samý výzkum potvrdil podobné účinky terapie hudbou.

Blahodárné účinky masáže na duševní zdraví se neomezují pouze na depresi. Existují důkazy, že masáž zmírňuje i další příznaky, které depresi často doprovázejí (například úzkost). Výzkumní pracovníci Univerzity v Miami zjistili, že čtvrthodinová masáž prováděná 2x týdně během patnácti týdnů nejenže snižuje stupeň úzkosti, ale také hladinu kortizolu, nejdůležitějšího stresového hormonu.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 4472
Datum: 3. 4. 2010