Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Deprese a mladí lidé

Deprese není výhradně onemocnění dospělých. Mládež ohrožuje vysoké riziko vzniku deprese a její následky jsou velmi vážné. Dvacetiprocentní výskyt deprese u adolescentů ukazuje, že tímto onemocněním trpí stejně často jako dospělí.

Dospívající mládež trpící depresí je mimořádně zranitelná a řešení své situace často vidí v sebevraždě. Počet pokusů o sebevraždu vrcholí právě v tomto období. Statistiky ukazují, že až čtrnáct procent mladistvých se ve svých patnácti letech pokusí o sebevraždu.

Adolescenti a mladé ženy mají vyšší riziko vzniku deprese než mladí muži. I když to nemusí nevyhnutelně platit o celé populaci USA, poslední údaje z Los Angeles jsou mimořádně znepokojivé. Pět let zkoumali vědci skupinu 155 mladých žen ve věku 17 až 18 let. Téměř 50 % z nich překonalo nejméně jednu příhodu velké deprese v relativně krátkém čase. Zdá se, že těžkosti ve škole nebo citové problémy značně zvyšují riziko vzniku deprese této vysoce rizikové skupiny.

Podle studie, jejímž autorem byl Emslie a jeho kolektiv, studenti afroamerického a hispánského původu vykazují značně vyšší výskyt deprese než běloši. Výsledky kontrastují se statistikou dospělých, ve které není vliv rasy na vznik deprese tak výrazný.

Pohlaví je dalším faktorem, který musíme brát v úvahu. Dospívající ženy mají vyšší riziko deprese než muži. Je prokázáno, že ženy mají depresi v porovnání s muži dva až třikrát častěji. Mezinárodní kolektiv vědců předpokládá, že většina případů deprese u žen nemá jen kulturní příčinu. Čísla jasně ukazují, že na celém světě (až na malé výjimky) trpí ženy depresí mnohem častěji než muži.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 5516
Datum: 13. 4. 2009