Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Bolesti hlavy

Bolest hlavy není sama o sobě nemocí. Je pouze odrazem problémů někde v těle. Jednou z hlavních příčin bolestí hlavy jsou špatné zdravotní návyky. Někdy bývá obtížné příčinu bolesti hlavy odhalit, vytrvalé úsilí se však vyplatí. V první řadě je důležité prozkoumat všechny své zdravotní návyky a, je-li to nutné, změnit je.
|
Typ článku: Články

Tupá bolest v oblasti čela a tváří znamená obvykle alergické bolení hlavy. Pacient, který trpí migrénami, bývá často nervózní a úzkostlivý, případně strádá určitou posedlostí.

Záchvaty vyvolává velké množství faktorů, mezi nimi alergie, přejídání se, žaludeční a střevní potíže, emocionální stres, snížená činnost štítné žlázy, únava, jasné nebo blikající světlo. Dále konzumace jídel, která obsahují sýr, kuřecí játra, monosodium glutamát, uzené, mleté maso či vepřové maso. Tento typ bolení hlavy může rovněž vyvolávat vysoká nadmořská výška.

Následují rady, které mohou pomoci při hledání příčin bolestí hlavy a pro jejich prevenci a léčení.

Prevence

Vyhněte se veškerému vystavování toxinům (jako je tabák, drogy, kofein, limonády, alkohol, atd.), zápachu, kouři, znečištěnému ovzduší, hnijícímu listí nebo kompostu, plísním z křoví anebo popínavých rostlin rostoucích poblíž domu.
Nevdechujte a nejezte toxické materiály, ani se jich nedotýkejte. Někteří lidé jsou velmi citliví na kosmetické prostředky a parfémy.

Výměšky domácích zvířat mohou u některých lidí způsobovat alergické bolesti hlavy i chronické bakteriální nebo virové infekce (problémy se zuby, chronická dermatitis, poranění nosu a chronické ifekce pohlavních a močových cest).

Baktérie, která žije v tlustém střevě (a je dávána do souvislosti s konzumací masa), může způsobovat bolesti hlavy. Změna stravy může v těchto případech pomoci bolení hlavy předcházet.

Do ložnice musí být zajištěn přívod čerstvého vzduchu. Denně důkladně větrejte ložnici i ložní prádlo. Ranní bolení hlavy bývá často důsledkem vydýchaného vzduchu v místnosti, kde spíte. Zkontrolujte si, zda je postel dostatečně pohodlná, jestli u vás nedochází v noci k prochladnutí hlavy, krku nebo ramenou. Na spaní zaujměte pohodlnou pozici.

Udržujte končetiny vždycky v teple. Studená pokožka na kterékoliv části těla není normálním stavem, do mozku přicházejí v takovém případě alarmující signály. Krev, která by se nacházela ve velkých cévách končetin, byly-li by teplé, se shromažďuje v oblasti trupu a hlavy, protože podchlazené cévy se zužují. U mnoha lidí je reakcí na prochladnutí končetin zvýšení krevního tlaku, což může přispět i k bolení hlavy. Rovněž změny počasí, zejména studený vzduch, mohou u citlivých osob způsobit bolení hlavy.

Dodržujte pravidelný režim jídla, spánku, vstávání, chození na toaletu, studia, atd. Toto je podstatné. Nikdy mezi jídly nic nejezte, i kdyby to měl být jenom malý oříšek. Mezi jídly pijte pouze vodu nebo bylinkové čaje.

Nejezte žádná příliš těžká nebo bohatá jídla. Vyhněte se příliš velké konzumaci bílkovin, výsledkem může být "bílkovinná kocovina", bolení hlavy. Jezte pouze omezené množství potravy a jen málo různých druhů potravin při jednom jídle. Nekombinujte ovoce se zeleninou.

Kombinace mléka, cukru a vajíček mají tendenci způsobovat ve střevech kvašení a produkovat toxické substance, které způsobují bolení hlavy. Nejezte pozdě večer. Pokud jíte večeři, jezte pouze suchý chléb a ovoce, a to několik hodin před usnutím.

Kromě problémů, které přínáší jejich kombinování s jinými potravinami, mají u některých lidí i samotné mléčné výrobky vztah k bolení hlavy. Sýr a víno mohou způsobovat svým obsahem tyraminu migrénu.

Další potraviny, které mohou zřejmě způsobovat u některých lidí bolení hlavy, jsou: pšenice, vepřové maso, čokoláda, pivo, vejce, citrusové plody a šťávy, kukuřice, cibule, česnek, ořechy, rajčata, ryby a burské oříšky.

Po dobu šesti týdnů se vyhněte všem známým alergenům a potravinám, které způsobují zácpu anebo které vytvářejí plyny, což jsou veškeré potraviny živočišného původu, všechny rafinované potraviny, boby (fazole), jablka, jahody, rajčata, brambory, lilek.

Zkontrolujte si dobu průchodu potravy střevy. Pro kontrolu polkněte čtyři tablety živočišného uhlí nebo lžíci sezamových semínek. Změřte, jak dlouho trvá, než zmizí ze stolice poslední stopy po tomto kontrolním činidle. Zvýšenou konzumací celozrnných obilovin, ovoce a syrové zeleniny se snažte udržovat tuto dobu pod třicet hodin.

Věnujte se hlubokému dýchání. Odpomůžete tak městnání krve v hlavě. Naučte se udržovat správné držení těla při chůzi, ve stoje, vsedě i vleže. Denně buďte fyzicky aktivní - jednu až pět hodin nejlépe na čerstvém vzduchu.

Přírodní léčba

Začne-li vás bolet hlava, ponořte ihned nohy na dvacet minut do horké hořčičné lázně, na hlavu přiložte současně studený obklad anebo čepičku z ledu. Do čtvrt až půl litru horké vody přijde jedna čajová lžička sušené hořčice.

Třiceti až čtyřicetiminutová lázeň ve vodě o teplotě těla, tedy vlažné až mírně teplé. Poté opatrně vysušte kůži do sucha, žádné prudké tření. V klidu se oblečte.

Při prvních příznacích vypijte šálek jetelového čaje nebo čaje „catnip".

Pokud v žaludku kvasí nestrávené jídlo, vyvolejte prstem v krku zvracení.

Aplikujte klystýr, tak dlouho, dokud nejsou střeva čistá. Použijte horkou vodu nebo vodu s aktivovaným uhlím.

Jděte na rychlou procházku. Končetiny udržujte v teple, chraňte je proti navlhnutí a prochladnutí. Hlavu nahoru, ramena dozadu, dýchejte zhluboka, abyste odpomohli překrvení.

Při prvních příznacích migrény zkuste následující opatření:

Posaďte pacienta na židli s hlavou mezi koleny.

Lejte po dobu třiceti vteřin malý pramínek velmi studené vody na zátylek tak, aby tekl směrem dopředu, k čelu. Vodu zachytíte do nádoby umístěné na podlaze mezi pacientovy nohy.

Pacient se poté zpříma posadí. Nohy zvedněte na stoličku. Jeden a půl až dvě minuty stříkejte proud studené vody na plochy chodidel. Nemáte-li k dispozici proud tlakové vody, stačí nohy přelévat studenou vodou.

V případě potřeby opakujte celou tuto proceduru každé dvě hodiny.

Z materiálů Yuchee Pines Institute.

Počet přečtení: 10627
Datum: 20. 6. 2011