Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Bolest hlavy spojená s ukončením pití kávy zmizi během několika dní

Mnozí se diví, proč po vysazení kofeinu bolí hlava. Odpověď nejspíš spočívá buď v adenozinu nebo acetylcholinu, možná v obou. Jednou z důležitých funkcí adenozinu (který je částečně blokován kofeinem) je uvolnění anebo rozšíření cév – zejména srdečních a mozkových.
|
Typ článku: Rady lékaře

Při pravidelné konzumaci kofeinu se v mozku zvýší počet receptorů adenozinu ve snaze vyvolat konkurenci kofeinu. Pokud však množství kofeinu v krvi klesne, ničím nerušená činnost adenozinu způsobí značné rozšíření cév. Rozšířené cévy vedou do mozku více krve, což způsobí výrazné překrvení a bolesti hlavy.

Avšak i pokus mozku vyrovnat se se změnami acetylcholinu navozenými kofeinem může přispět k abstinenčním bolestem hlavy.

Rychlým řešením bolesti hlavy v důsledku abstinence od kofeinu je šálek kávy, sycený nápoj s kofeinem či tabletka proti bolestem hlavy, která obsahuje kofein a je volně prodejná (například Excadrin).

Ani jedna z těchto možností však není tak dobrá, jako když vydržíte kávu nepít. Mozek se obvykle v průběhu dvou dní normálnímu prostředí bez kofeinu přizpůsobí, obnoví svoji chemickou rovnováhu a bolesti zmizí. Měl jsem však i několik pacientů, kteří měli vážné bolesti ještě dva týdny poté, co přestali kofein užívat. V těchto případech mohla absence kofeinu spustit skrytý sklon k bolestem hlavy.

Narušení tvorby chemických látek v mozku kofeinem způsobuje stav, ve kterém se mohou projevit i jiné nežli abstinenční příznaky či běžné psychiatrické nemoci. Návyková konzumace kávy může snižovat tělesný a duševní výkon dokonce i v případě, že se nedostavily psychiatrické příznaky a člověk neprochází obdobím odvykání. Podle výsledků výzkumu pomáhá kofein lidem vykonávat drobné úkoly rychleji, avšak „při složitějších úkolech závisejících na rychlosti reakce a na koordinaci jemné motoriky je rušivý“.

Svůj podíl má na tom snížená produkce acetylcholinu, která je způsobena pravidelným užíváním kofeinu. Výzkumy ukazují, že úbytek mozkového acetylcholinu zhoršuje duševní zdraví. Kromě toho (navzdory všeobecnému mínění) autoři rozsáhlého přehledu lékařských výzkumů o kofeinu nenašli žádné důkazy o tom, že by tato droga pomáhala zlepšit intelektuální kapacitu.

Kofein, který člověk přijme šest hodin před spaním, vyvolává problémy s usínáním, snižuje celkový čas spaní a významně zhoršuje kvalitu spánku. Zároveň zkracuje nejhlubší části spánku, při kterých si člověk nejvíce odpočine. Nadměrné množství kofeinu může způsobit vážné mozkové problémy, včetně cévních příhod. Známy jsou i případy smrti v důsledku intoxikace kofeinem.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 21202
Datum: 7. 3. 2010