Česnek, pro zdravé cévy, játra, mozek… i proti chřipce
Totiž: vědci zjistili, že při pravidelném podávání česneku se tělo lépe vyrovnává s otravou olovem. A dneska je olovo všude. Utrhnete si jablko od silnice, otevřete okno do ulice, všude je spousta olova. Sice už se jezdí na bezolovnatý benzin, ale za ta léta pohonné hmoty s olovem udělaly své… No a u nás na Příbramsku máme stran olova taky trochu náskok – vzhledem k důlní činnosti. Takže – nemračte se na ty svoje topinky a radujte se, že budete zdravější.
Jestlipak jste už někdy ochutnali výhonky z česneku paličáku? Když jsou ještě mladé, stočené, tak je prostě odřízněte a ve slané vodě povařte. Získáte výborný vývar a hlavně lahůdkovou zeleninku – stačí klasické doplňky: trocha másla a bylinkové soli, případně tebi. Nejlepší jsou hlavičky – podobně jako u chřestu… Nemusíte se bát, že si česnek zničíte. On by z těch výhonků nahoře vytvořil semena a neměl by už tolik sil dole na tvorbu parádních stroužků. Stačí, když na záhoně ponecháte pár výhonků na vzorek; podle nich poznáte, kdy je paličák zralý ke sklizni. Když se výhony narovnají, je čas…
Česnek prosím jezte průběžně a preventivně. Pokud se vám vytvoří v cévách silné sklerotické pláty, už bude léčba česnekem trochu riskantní. Ne že by česnek nezvládl odpomoci vám od těch nánosů, on je to borec dobrý, ale příliš silný. Když vám lékař řekne, že máte cévy z poloviny ucpané a vy s tím honem honem budete chtít něco udělat a začnete jíst česnek po celých paličkách, mohlo by to dopadnout spíše špatně. Česnek by v tomto případě mohl uloupnout poněkud větší kus, než může vašimi cévami projít. Mohlo by vzniknout něco jako embolie. Když ale začnete s česnekovou kúrou relativně včas, česnek zapůsobí jako nejlepší léky proti vysokému tlaku. Nemá však takové vedlejší účinky jako chemické preparáty – ty mohou způsobovat bolesti hlavy a trošku vám přiotrávit játra. Pány by mohlo zaskočit, že některé léky mohou způsobit nejen pokles tlaku, ale taky – vždyť vy tušíte, čeho ještě.
O antibiotickém a protivirovém působení česneku už toho bylo napsáno moc. V Institutu životního stylu v době chřipkové epidemie nebylo pochyb o tom, jaká «antibiotika» tam kdo užívá. Dech byl sjednocen a tak to nikomu nedělalo problémy. U oběda se na «švédském stole» stabilně podávala miska s česnekem, nůž na oloupání a mačkátko na česnek.
Možná ale nevíte, že česnek chrání buňky jater a mozku před degenerací. Taky hlídá krev, aby se v ní nevytvářely sraženiny. A představte si, co jednou dokázal v Číně: zachránil pacienty se streptokokovým zánětem mozkových blan, když pro ně lékaři neměli lék! Ostatně, někdy ani umělé léky nejsou s to dostat se do mozku a zahubit tam ničivé bakterie. No a vidíte, česnek to dokázal!
Česnek prý také brzdí růst rakovinných buněk, zejména čerstvě podrcený česnek. Doplňky z česneku prý tyhle účinky už nemají. A pokud trpíte nedostatkem jódu, vězte, že tento prvek, tolik důležitý pro správnou činnost štítné žlázy, je obsažen i v česneku. Pozor ale, při nadměrné konzumaci byste si mohli poškodit sliznice. Makrobiotika taky má své výhrady.
A to jste slyšeli, že kde se konzumuje cibule, tam nechodí lékař? A kde se jí moc česneku, tam nechodí… nikdo?
Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.