Četla jsem, že je nebezpečné mít příliš nízkou hladinu cholesterolu…
Mnoho vědeckých poznatků však těmto souvislostem protiřečí, a dokonce i vědci, kteří inkriminovanou studii zpracovávali, nejsou schopni podat k výsledkům adekvátní vysvětlení.
Prakticky veškerý vědecký výzkum je v příkrém rozporu s myšlenkou, že by nízký příjem cholesterolu mohl být pro zdraví škodlivý. Dosavadní vědecké studie navíc označují cholesterol za příčinu těch nejzávažnějších onemocnění v bohatých zemích.
Předpokládá se, že cholesterol obsažený v potravě funguje jako kokarcinogen při rozvoji rakoviny tlustého střeva. Mezinárodní data ukazují, že v těch zemích, kde je nejvyšší výskyt srdečních onemocnění, se vyskytuje i nejvíce rakoviny tlustého střeva. Tato přímá korelace naznačuje, že v pozadí může být stejná příčina - a nadměrný příjem cholesterolu a zvýšená hladina cholesterolu v krvi jsou prokázanými rizikovými faktory srdečního onemocnění.
Ve studiích na zvířatech, jejichž cílem bylo určit účinky stravy na rozvoj rakoviny tlustého střeva, byl zjištěn největší výskyt rakoviny tlustého střeva a největší rozšíření rakoviny (metastázy) u těch zvířat, která konzumovala stravu obsahující nejvíce cholesterolu. Současně se ukázalo, že strava, která cholesterol neobsahuje, zpomaluje růst rakoviny u zvířat a prodlužuje dobu jejich života.
S využitím informací z knihy dr. Johna McDougalla „McDougallův plán". Vydala Společnost Prameny zdraví a OS Maranatha.