Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Chřipka

Chřipka je přenosné onemocnění dýchacích cest (ale i s celkovými příznaky) virového původu. Vyskytuje se buď sporadicky, nebo jako epidemie, kdy může být postiženo až 30 % populace.
|
Typ článku: Rady lékaře

Epidemie se velmi často objevuje v zimních měsících (prosinec, leden, únor), kdy jsou vytvořeny vhodné podmínky pro její šíření, tj. vlhké a znečištěné ovzduší, nedostatek vitaminů, organismus oslabený nadměrným množstvím potravy, nedostatek pohybu ap. Jsou známy tři typy chřipkového viru: A, B a C. Rozvoj epidemií je nejčastěji způsoben virem typu A.

Virus se obvykle nachází v malých kapičkách mlhy a vlhkosti.

Přenáší se kýcháním, kašláním, líbáním, infikovanými předměty (ručník, kapesník, sklenice ap.), rukama (do očí, úst).

Symptomy (příznaky) se projevují asi 48-60 hodin po infikování. Jsou to: zimnice, malátnost, horečka (39-40 °C), bolesti hlavy, svalstva, zad i končetin, dráždivý kašel, nechutenství, pálení očí. Všechny příznaky nepůsobí zpravidla současně.

Po dvou až třech dnech nejzávažnější projevy nemoci (horečka, bolesti) většinou ustoupí. Vyčerpanost, kašel a malá odolnost však mohou přetrvávat dny i týdny.

Léčba

Pokud nedošlo k přidružené bakteriální infekci se zhnisáním, neužívejte antibiotika; nepřinášejí žádný efekt. Nesmyslné užívání antibiotik je nebezpečné. Vede k získávání odolnosti bakterií. Jak napsal týdeník Newsweek, v roce 1993 zemřelo v USA více než 13 000 lidí na infekci močových či dýchacích cest nebo trávicího traktu, a to proto, že u nich neúčinkovalo žádné známé antibiotikum. Infekce byla způsobená bakteriemi, které byly odolné vůči nejsilnějším lékům. Je třeba chránit antibiotika pro vážné případy.

Je třeba zvýšit příjem tekutin. Doporučuji minimálně 10 sklenic denně. Tekutiny pomáhají udržet vhodnou sekreci (vylučování), aby docházelo k čištění organismu.

Někdy bývají s chřipkou spojeny i bolesti v krku. Kloktejte 10 minut teplou vodou každé 2-4 hodiny.

Doporučuji zvýšit vlhkost vzduchu odpařováním vařící se slané vody. Dobře působí ohřívání obličeje pod lampou se 60W žárovkou (5-7 cm od obličeje).

Některé autority doporučují pro prevenci proti chřipce vyplachování nosních dutin. Tito odborníci zdůrazňují také význam vhodného oblečení. Nedostatečné oblečení může vést k prochladnutí. Nadměrné oblékání způsobuje naopak pocení a zapaření. (Nejlepším prostředím pro viry je teplo a vlhko.)

Horká koupel nohou pomáhá odstranit bolesti hlavy a zduření nosní sliznice.

Předcházejte vyčerpání a prochladnutí. Během akutní fáze nemoci používejte teplé, přiléhavé noční prádlo, které po vypocení vždy vyperete.

Masáže zad celkově povzbuzují a aktivizují imunitní systém.

Místnost, kde přebýváte, dobře větrejte, ale vyvarujte se průvanu.

Velmi vhodný je při prvních příznacích klystýr. Dbáme na pravidelnou stolici, protože respirační virus může procházet trávicím ústrojím.

Vylučte cigarety a tabák. U lidí kouřících 20 a více cigaret denně se chřipka vyskytuje o 20 % častěji než u nekuřáků.

Vylučte ze stravy jednoduché cukry (rafinovaný cukr, med, zákusky, koláče, čokoládu, zmrzlinu, bonbóny atd.). Vysoký příjem cukrů zabraňuje imunitnímu systému pracovat naplno. Omezte také příjem tuků.

Dýchejte zhluboka. Pravidelné cvičení správného dýchání podporuje prokrvení sliznic a vyplavení škodlivin. Cvičit můžete takto: zhluboka se nadechněte, zadržte na 20 sekund dech, nosem vydechněte a zadržte dech znovu na 10 sekund. Opakujte 30-50krát.

Při prvních příznacích je nejlépe ihned přestat jíst a ulehnout na lůžko v tmavé a tiché místnosti. Dále doporučuji pít bylinkové čaje, které podporují pocení, a pravidelně převlékat propocené prádlo. Později je dobré přidat čerstvé citrusové šťávy. Když dodržíte den nebo dva tento přísný režim s pravidelnou stolicí a vyprázdněním střev pomocí klystýru, můžete za tuto krátkou dobu očekávat často i úplné vyléčení.

MUDr. Igor Bukovský (Miniencyklopedie přírodní léčby, Advent-Orion)

Počet přečtení: 3736
Datum: 17. 2. 2020

Mohlo by vás zajímat

Není důvod k panice