Není důvod k panice
Toto je deset věcí, které byste měli o prasečí chřipce vědět.
1) Na paniku není důvod
Dosud není prasečí chřipka o nic hrozivější než obyčejná, sezónní chřipka. Během několika měsíců od prvního výskytu této nové chřipky se počty hospitalizací a úmrtí v jejím důsledku jeví nižší, než bývají běžně při sezónní chřipce. Zatím nedošlo ani k dramatickému mutování viru. Takové jsou výsledky pozorování zdravotnických organizací z jižní polokoule.
Navzdory tomu je, v porovnání s obyčejnou chřipkou, na prasečí chřipku náchylných více lidí. Americkým zdravotnickým organizacím způsobuje obavy hlavně skutečnost, že chřipka se pravidelně objevovala i v letním období, kdy se chřipky obyčejně nevyskytují.
2) Pro některé lidi je virus tvrdší
Prasečí chřipka představuje větší hrozbu pro určité skupiny obyvatel, kterými jsou děti do dvou roků, těhotné ženy, osoby se zdravotními problémy, jako je např. astma, cukrovka nebo choroby srdce.
Teenageři a mladí dospělí jsou na prasečí chřipku taktéž náchylnější. Obyčejná, sezónní chřipka je nejhorší pro starší lidi, avšak při prasečí chřipce to je naopak. Vědci se domnívají, že starší lidé si vybudovali určitou imunitu, když v průběhu svého života byli vystaveni vícerým virům podobným prasečí chřipce.
3) Příčinou zdravotních problémů není virus
Za horečku, suchý kašel, bolesti hlavy, kloubů a hrdla, slabost, malátnost, napínání na zvracení až zvracení není zodpovědný samotný virus, ale tzv. cytokinová bouře, kterou virus vyvolá. Cytokinová „bouře" je reakce imunitního systému (zvyšuje se koncentrace více než 150 druhů různých chemikálií - cytokinů, které regulují naše bílé krvinky, podporují anebo regulují zánět), kterou sice spustí přítomnost viru, ale její intenzita závisí od stavu imunity - paradoxně tedy chřipka může způsobit silnější zdravotní těžkosti jinak zdravým mladým lidem a lidem středního věku. Navíc tato reakce je tím bouřlivější, čím má člověk v krvi a v buňkách méně antioxidantů.
Užitečným pomocníkem regulace cytokinové bouřky je např. zinek, zázvor, černý bez, kurkuma, vitamin C, některé rostlinné karotenoidy, polyfenoly (zelený čaj, hořká čokoláda apod.).
Vakcinace též vyvolává tuto cytokinovou bouřku a proto nastávají vážné komplikace i po užití vakcíny. Historie medicíny eviduje případy výskytu vážných zdravotních následků a úmrtí po očkování. Nechceme tím strašit před očkováním, ale musím upozornit na jeho možná rizika.
4) Umývejte si ruce často a přiměřeně dlouho
Podobně jako sezónní chřipka i prasečí chřipka se šíří kašlem a kýcháním nakažených lidí. Proto v této souvislosti úplně katastroficky vyznívá výsledek průzkumu, že téměř 80 % dospělých lidí si po použití veřejných toalet neumyje ruce! Umývejte si ruce co nejčastěji.
Zdůrazňujte i svým dětem, že si mají ruce umývat mýdlem a teplou vodou a že by to mělo trvat minimálně 20 sekund (naučte je například nějakou přiměřeně dlouhou básničku, kterou by si měli při tom povídat). Na ruce během dne používejte i dezinfekční prostředky na bázi alkoholu.
5) Vakcíny se nadále testují
Zdravotnické organizace předpokládají, že očkovací látky proti prasečí chřipce jsou bezpečné a účinné. Aby se však ujistili o jejich absolutní bezpečnosti, tak testování vakcín nadále pokračuje. V osmi amerických městech začala federální vláda s výzkumem zaměřeným na zhodnocení účinnosti vakcín a určení nejvhodnějšího dávkování. Vakcíny jsou nadále testované i samotnými výrobci.
6) Co dělat v případě vypuknutí prasečí chřipky ve vašem okolí
V případě, že ve vašem okolí dojde k vypuknutí prasečí chřipky, buďte obzvlášť opatrní. Vyhýbejte se veřejným místům, kde se shromažďuje mnoho lidí. Do této kategorie spadají např. nákupní centra, sportovní události, ale i bohoslužby v kostelech. Všeobecně se snažte udržovat si dostatečný odstup od jiných osob. Nadále si často umývejte ruce a nedotýkejte se očí, nosu a úst.
7) Co dělat, když onemocníte?
Pokud máte i jiné zdravotní problémy (anebo jste těhotná) a projeví se u vás příznaky chřipky, okamžitě zavolejte svému lékaři. Je možné, že vám předepíše léky jako Tamiflu nebo Relenza. Jestliže se tyto léky začnou užívat ihned po propuknutí příznaků, mohou zmírnit průběh prasečí chřipky.
Pokud na sobě zpozorujete dýchací těžkosti (rychlé dýchání u dětí), bolesti v oblasti hrudníku, úporné zvracení nebo zvyšující se horečku, navštivte lékařskou pohotovost. Pro většinu lidí bude však nejlepší zůstat doma a odpočívat.
Při odkašlávaní si zakrývejte ústa loktem nebo hřbetem dlaně. Zůstaňte doma ještě alespoň čtyřiadvacet hodin po klesnutí horečky. Dostatek tekutin a léky jako Panadol dokáží zmírnit bolesti a horečku. Podávání léků dětem vždy dopředu konzultujte s lékařem. Přípravky proti rýmě a chřipce pro dospělé nejsou určeny dětem.
8) Prasečí chřipka je přenosná déle než se předpokládalo
Podle nejnovějších poznatků je člověk po překonání prasečí chřipky infekční o mnoho déle než se předpokládalo - rozhodně zůstává infekční i potom, když mu klesne teplota. Vědci zatím neumí přesně určit dobu potřebou na karanténu, ale přepokládají, že člověk je pro svoje okolí zdrojem nákazy minimálně do té doby, dokud mu nevymizí i kašel.
9) Prasečí chřipku nedostanete z grilování ani klobásy
Prasečí chřipkou se nemůžete nakazit z vepřového ani drůbežího masa (a to ani navzdory tomu, že virus byl nedávno objevený i v krůtím mase v Chile). Podle současných informací se virus prasečí chřipky nešíří manipulací s masem, ať už syrovým nebo tepelně upraveným.
MUDr. Igor Bukovský