Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Co všechno má vliv na imunitní systém?

K jednomu z nejznámějších výroků filozofa Aristotela patří: „V zdravém těle zdravý duch.“ Zda to však platí i naopak – tedy že psychické problémy vyvolávají onemocnění těla, není zcela jednoznačné.
|
Typ článku: Rady lékaře

Někteří vědci jsou stále ještě na pochybách, zda tady existuje přímá souvislost, protože dodnes nebyli schopni jednoznačně prokázat, že způsob našeho myšlení je schopen způsobit anebo naopak vyléčit určité specifické onemocnění.

V jedné věci se ale naše poznání významně posunulo kupředu, a to pokud jde o činnost imunitního systému. Ačkoli vědci nejsou schopni najít přímou souvislost mezi emocemi (např. hněvem) a určitou chorobou (např. srdečním infarktem), dokáží dnes již měřit reakci imunitního systému na určité specifické stresy.

Racionální výživa, pravidelný pohyb a pozitivní stav mysli – to jsou faktory, které mohou posilovat imunitu. Na druhé straně však nemoc, drogy a nadměrný stres imunitu oslabují.

Vědci zjistili, že lidé, kteří trpí depresí nebo jejichž mysl je zcela zaplněna negativními myšlenkami či emocemi, jsou zvlášť náchylní k určitým onemocněním, jako je např. astma, revmatoidní artritida nebo rakovina.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 3033
Datum: 12. 9. 2009