Doporučení patriarchů
Mezi spoustou moudrých vět vyslovil zajímavou myšlenku: „Protože prase je nádobou plnou odpadků, konzumace vepřového masa vyžaduje tisíce enzymů, které musí ještě před trávením rozložit jedy v něm obsažené." Zmiňoval se také o tom, že člověk není schopen úplně strávit a vstřebat maso. Strava tak zůstává dlouho ve střevech, podléhá hnilobným procesům, tvoří se jedovaté tekutiny a plyny, vyvolávající rakovinu.
Závěr přednášky byl jednoznačný. Odborník na výživu doporučil nejíst vůbec vepřové maso.
Duchovní si dodal odvahy a po skončení přednášky přišel za lékařem a řekl: „Už Leviticus nám radil, abychom nejedli vepřové, ale my jsme jeho rady nebrali vážně." Doktor pohotově odpověděl: „Nikdy jsem neslyšel o doktoru Levitikovi, ani jsem nečetl žádnou jeho vědeckou práci, ale z vlastního výzkumu vím, že konzumace vepřového masa může způsobit rakovinu."
Tak co, ani vy jste nečetli žádnou knihu od „doktora" Levitika? Chcete vědět, kdo to byl a jakou zprávu nám vlastně zanechal? Otevřete si Bibli a nalistujte 11. kapitolu 3. knihy Mojžíšovy (Leviticus) anebo 1. až 21. verš 14. kapitoly 5. knihy Mojžíšovy a najdete tam celý seznam „výživových doporučení".
Když k tomu přidáte 29. verš 1. kapitoly 1. knihy Mojžíšovy o tom, co bylo člověku k jídlu určeno na počátku, zjistíte, že rady z dob starých patriarchů, dávno předtím, než byly známy vitaminy, enzymy, bakterie, bílkoviny, jsou stále aktuální. Je až k neuvěření, jak věda potvrzuje další a další souvislosti a důvody těchto doporučení. Pro mě to bylo úžasné zjištění.
Jsme země stočených ocásků
Vepřové maso jsem zvolil jen jako ilustraci. Vepřové maso je totiž naše národní pochoutka. Nedávno se mi jeden pacient pochlubil, že chová osm prasat. Dvě už měl v mrazničce. Dodal také, že prase poráží každé dva měsíce a vepřovým masem zásobuje nejen celou rodinu, ale i velký okruh svých známých a přátel.
Ten člověk měl ve svých čtyřiceti letech téměř úplně ucpané cévy. Měl se rozhodnout pro operaci srdce a cév, ale strašně se bál. Jeho o pět let starší příbuzný se podobné operaci podrobil, ale po dvou letech dalších zdravotních komplikací zemřel.
Jsme si opravdu vědomi, jaké problémy nám nevhodná strava může způsobit? Můžeme se bouřit proti rostlinným bílkovinám, můžeme se posmívat každému, kdo se snaží chránit svoje zdraví, můžeme obdivovat lidi, kteří kouří, pijí a jedí, co jim chutná.
A není možné popřít, že právě mezi takovými lidmi jsou ti, kteří pracují pro blaho druhých a všemožně se snaží zpříjemnit jim život. Nic však na tom nemění, že i z takových skutečně dobrých lidí se jednoho krásného dne stanou maličké a smutné postavy v nemocničním pyžamu. Ti, kdo nejsou ochotni respektovat jisté zákonitosti svého těla, se smutnému konci těžko vyhnou.
Jestliže chcete předejít neštěstí a žít plnohodnotný život bez degenerativních chorob, vaším prvním krokem by mělo být vyloučení vepřového masa v jakékoli formě z vašeho jídelníčku.
Ani ryby nejsou zdravé?
Tato otázka by mohla být námětem celé knihy, protože existuje dostatek důkazů o tom, že ryby (sladkovodní i mořské) jsou ve velké míře postiženy nádorovým bujením zejména lymfatické tkáně.
Není úplně jisté, zda to může znamenat nějaké riziko pro člověka konzumujícího ryby. Proč bychom ale měli jíst nádor živočicha? Při velkoprodukci a výlovu ryb není možné kontrolovat všechny ryby a zabránit, aby se nemocné kusy dostaly na potravinový trh.
Nerad bych vám bral chuť k jídlu, ale ze stejných důvodů, které jsme si uvedli u vepřového masa, můžete jako druhý krok vyloučit ze stravy drůbež, ryby a ostatní mořské živočichy. Jsou také „vakem plným odpadků současného světa".
Jedy obsažené např. v tělech vodních živočichů jsou 3500 až 70 000krát koncentrovanější než v samotné vodě. Jedy pak musí být odbourány pomocí enzymů v našem těle, což znamená velkou zátěž celého enzymatického a vylučovacího systému.
MUDr. Igor Bukovský