Existuje nějaký zaručený způsob, jak zjistit, jestli netrpím alergií na nějakou potravinu?
K tomu, aby se střeva zcela vyčistila od potravin, které byly konzumovány před zahájením diety, je třeba asi jednoho týdne. Po tomto týdnu se většině lidí uleví od problémů způ-sobovaných potravinovou alergií.
Centrem eliminační diety by měla být rýže natural, sladké brambory, tykev (zimní), taro, což jsou všechno škroboviny, u kterých je riziko alergie nejnižší. Povolena je rovněž rýžová mouka a rýžové burizony. Bez omezení je možno používat vařené broskve, brusinky, meruňky, papáju, švestky, sušené švestky a třešně. Nejsou však dovoleny žádné citrusové plody.
Ovoce se podává vařené, protože vaření mění v ovoci bílkoviny a ty se tak stávají méně schopnými působit jako alergen. Povoleno je rovněž konzumovat vařenou řepu, nať řepy, mangold, zahradní tykev, mrkev, artyčoky, celer, fazolové lusky, chřest, špenát a hlávkový salát. K ochucování je možné používat sůl, pokud to není kontraindikováno z jiných důvodů. Veškerá jiná koření a všechna další ochucovadla je třeba vyloučit. Jediným povoleným nápojem je voda.
Může se však stát, že někteří citliví jedinci budou alergičtí i na jednu nebo dvě potraviny, které jsou součástí eliminační diety. Takoví lidé by v prvním týdnu diety měli jíst velmi prostou stravu, např. pouze nějakou určitou škrobovinu a zeleninu, u nichž je riziko, že budou působit potíže, nejmenší.
Po týdnu by měla naprostá většina problémů působených alergií na potraviny vymizet. Poté začnete do svého jídelníčku přidávat další potraviny, a to po jedné a na prázdný žaludek, abyste určili, která z nich vám způsobuje alergickou reakci. Každá „nová" potravina by měla být konzumována ve značném množství třikrát denně po dobu dvou dní. Pokud potravina nevyvolá alergickou reakci, můžete ji považovat za nealergenní. K většině reakcí dochází během několika hodin, některé se však neprojeví dříve než za pár dní. Je třeba testovat každou potravinu zvlášť: nepodávejte dvě nové potraviny najednou. Pokud k alergické reakci na určitou potravinu skutečně dojde, musíte vyčkat čtyři až sedm dní, než začnete testovat další potravinu na seznamu. Tento časový interval poskytne vašemu tělu příležitost vyčistit se od potraviny, která alergickou reakci vyvolala.
Pokud nemáte zájem testovat živočišné potraviny, začněte testování nových potravin pšenicí nebo kukuřicí, což jsou nejběžnější rostlinné potraviny způsobující alergii. Poté vyzkoušejte čerstvé citrusové plody, jako jsou pomeranče nebo grepy. Pak přidejte oves, fazole (boby), hrách a čočku. Vařená zelenina, jako jsou brambory, cibule nebo zelený pepř, může být testována až nakonec. U ní je riziko způsobování alergie nejnižší.
Pokud se vám zdá eliminační dieta pro vás příliš drastická, můžete nejprve zkusit jednodušší postup. Vylučte prostě zcela ze svého jídelníčku všechny výše zmíněné potraviny. Většině lidí se tím uleví od mnohých z jejich alergických příznaků. U mnoha lidí přinese dramatické zlepšení stavu pouhé vyloučení mléčných výrobků a vajec.
Podle některých odborníků jsou potravinové alergie jednou z nejběžnějších příčin onemocnění. Eliminační dieta poskytuje velmi efektivní výsledky bez jakýchkoliv vážných vedlejších příznaků a s minimálními, pokud vůbec nějakými, náklady - žádné módní testování, žádné magické injekce nebo pilulky. Tento přístup současně bere zodpovědnost za vaše zdraví z rukou lékaře a klade ji do rukou vašich, kam patří.
S využitím informací z knihy dr. Johna McDougalla „McDougallův plán". Vydala Společnost Prameny zdraví a OS Maranatha.