Existují nějaká doporučení pro bezpečné opalování?
Nevystavujte se přímému slunečnímu záření v době od 10 do 15 hodin. Nikdy se neopalujte déle než 90 až 120 minut denně. Snažte se pokud možno zabránit spálení kůže. Noste klobouk nebo slunečník a vhodný oděv, nejlépe světlé barvy, která odráží sluneční paprsky. Buďte zvlášť opatrní, když jste u vody a na sněhu – kvůli odrazům slunečního záření.
Používejte při opalování krémy s UV filtrem s SPF faktorem minimálně 15, lépe však 30. Natírejte se již před opalováním. Zvlášť pečlivě aplikujte krém na místa chronicky vystavená slunci – na nos, krk, uši, rty, oční víčka, horní a dolní končetiny. Chraňte před slunečním zářením především děti a veďte je k tomu, aby se dokázaly před sluníčkem chránit i samy.
Opalování v soláriích není zdravé. Vůbec nejškodlivější je kombinace slunečního záření a solária. Pokud se bez solária neobejdete, pak se již raději neopalujte na slunci. Nechte si alespoň jednou ročně vyšetřit kůži dermatologem. Sledujte pečlivě všechny změny pigmentových skvrn. Zvlášť opatrní by měli být ti lidé, v jejichž rodině se již kožní nádor vyskytl.
Studie naznačují, že pro dostatečnou tvorbu vitamínu D stačí, aby na váš obličej a ruce svítilo slunce v průběhu letních měsíců dva- až třikrát týdně, po 10 až 15 minutách. Když svítí slunce, otevřete okna a pusťte ho dovnitř. Prospěje to vašemu zdraví a zlepší se vám nálada.
Po tisíce let bylo slunce považováno za zdroj života. Dnes víme, že dokáže léčit, ale i škodit. Slunce pro nás může být polibkem života, ale i smrti. Záleží pouze na nás, jak tento dar použijeme.
Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu