Globální průjem
Příčinu zrychleného tempa vidí psychologové v rozvoji moderních technologií. Kvůli internetu a mobilním telefonům jsou lidé více netrpěliví, více podráždění a dny mají napěchované větším počtem činností. Podobná studie Roberta Levina z California State University potvrdila, že „rychlost chůze je spojená i s dalšími faktory, jako je chování jedince a jeho zdraví. Jak lidé spěchají, méně pomáhají ostatním a více trpí stresem a špatným životním stylem." Tak konečně to máme potvrzené. Lítáme jako blázni.
Vědci odkrývají jedno tajemství za druhým. Zbývá vyřešit už jen pár chorob. Tvrdým oříškem je třeba „syndrom dráždivého tračníku", SDT. Vyznačuje se nezvladatelnými průjmy. Nucení lidi postihuje v těch nejméně vhodných situacích. Chce se jim pořád a všude. Jejich život za nic nestojí. Ze strachu, že to nezvládnou, se bojí jít do kina nebo nasednout do autobusu. Čím větší strach, tím větší nucení. Pokud pak do autobusu přece jen nasednou, je katastrofa jistá. K problémům se stolicí se přidává nervozita, nespavost, úzkost a deprese.
Podle dr. K. Frasera a dr. G. Michella z Royal Adelaide Hospital postihuje SDT 20 procent populace a je příčinou 40 procent všech vyšetření v ordinacích gastroenterologů. A bude hůř. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že střevními problémy trpí polovina lidstva. To je průjem skoro globální. Zástupům pacientů se odebírá krev, moč a stolice. Nad břichy jim krouží sondy ultrazvuků. Do tlustých střev se zanořují endoskopy. Příčina pořád nejasná! Lidé polykají prášky střídavě na zrychlení nebo na zpomalení činnosti střev. Prášky proti bolestem a proti nadýmání, na úzkost nebo na depresi. A potíže mají dál!
Zdá se, že pátrání po příčině v tlustém střevě nikam nevede. Napadlo mne, jestli to stále naléhavější nucení na stolici u tolika lidí najednou nějak nesouvisí s objevem britských psychologů. Cítím to sám na sobě. Životní tempo začíná být opravdu k po... .
Z knihy Jana Hnízdila Mým marodům. Vydalo Nakladatelství Lidové noviny.