Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Stres zvyšuje riziko srdečních nemocí a mozkové příhody

Mnohé výzkumy potvrzují úzkou souvislost mezi stresem a blokováním srdečních cév. Tak jako v mnoha jiných zemích, i u nás jsou srdeční nemoci stále častější příčinou úmrtí. Souvislost se stresem je očividná nejen u jednotlivců, kteří měli problémy se srdcem, ale také u těch, které nikdy netrápily.

Stres zvyšuje riziko infarktu a neúspěšně zvládnutý stres může dokonce vést k horším výsledkům po infarktu.

Výzkumní pracovníci Dukeovy univerzity zkoumali 132 pacientů s onemocněním srdce. Zjistili, že každodenní negativní emoce, jako je napětí, smutek a frustrace, zdvojnásobovaly i ztrojnásobovaly riziko poklesu přítoku krve do srdečního svalu. A naopak, pozitivní emoce – pocit štěstí a radost ze zvládání situací – se pojily s nižší pravděpodobností poklesu přítoku krve do srdečního svalu. Výzkum dokázal, že dokonce i nízká úroveň stresu může snížit množství krve přiváděné do srdce.

Programy, které učí pacienty se srdečními nemocemi jak zvládat stres, pomáhají výrazně snížit výskyt cévní blokády. Dr. James A. Blumenthal a jeho kolegové z Dukeovy univerzity v Durhamu (Severní Karolína) zkoumali pacienty s nemocí koronární artérie (CAD), přičemž zjistili blokádu artérie během testování duševního stresu. Pacienti, kteří byli poučeni, jak mají zvládat stres, měli oproti těm, kteří program neabsolvovali, mnohem méně srdečních příhod. Doktor Blumenthal dospěl k závěru, že kurz zvládání stresu je klíčově důležitou součástí rehabilitace pacientů se srdečně- cévními nemocemi, protože zlepšuje jejich zdraví a prodlužuje život.

Holandský výzkum analyzoval 37 studií, které zkoumaly výsledky rehabilitačních programů obsahující mj. návody na snížení stresu pro pacienty se srdečně-cévními nemocemi. Byly zjištěny pozitivní účinky na krevní tlak, cholesterol, tělesnou hmotnost, kouření, tělesné cvičení a příjem potravy. Kromě toho bylo zaznamenáno 34% snížení úmrtnosti na srdeční nemoci a 29% snížení pravděpodobnosti opakovaného srdečního záchvatu.

Při mozkové příhodě se základní proces onemocnění podobá srdečnímu záchvatu. Oba dva stavy charakterizuje ucpání krevních cév, které zásobují životně důležité orgány. Stres, jak lze očekávat, zvyšuje riziko mozkové příhody.

Ve skupině finských mužů ve věku 42 až 60 let měli pacienti s nejvyšším krevním tlakem v důsledku stresu také nejvíce blokád srdečních cév.

Výzkumy, které spojují stres s blokádou krčních artérií, mají dalekosáhlé důsledky, protože taková blokáda poukazuje na rozsah blokád v celém těle, včetně artérií zásobujících srdce a ostatní životně důležité orgány.

Podle výzkumu provedeném Státní univerzitou v Ohiu náhlé stresory neovlivňují všechny lidi stejně. Účastníci průzkumu byli obviněni z krádeže v obchodě a potom dostali pět minut na to, aby se bránili. Všichni byli upozorněni, že jejich obranná řeč bude nahrávána na video a bude se hodnotit. Stresor měl u všech účastníků stejnou intenzitu, avšak jedinci, kteří měli v rodině srdeční onemocnění, vykázali při reakci na stresující situaci větší zvýšení celkového i LDL cholesterolu (tj. dvou rizikových faktorů při onemocnění srdce).

Náhlý duševní stres nejenže zvyšuje rizikové faktory srdečních nemocí (krevní tlak a cholesterol), ale zvyšuje i riziko nebezpečných, život ohrožujících problémů se srdečním rytmem. Výzkum na Yaleské univerzitě potvrdil, že stresové emoce mohou potenciálně vyvolat smrtelné ohrožení, a to v souvislosti se změnou srdečního rytmu.

Porovnáme-li následky náhlého duševního stresu s chronickým nebo přetrvávajícím stresem, zjistíme, že chronický stres má ničivé důsledky i pro zdraví srdce. Hrozba ztráty zaměstnání se pojí s chronickým stresem a zvyšuje nejen riziko rakoviny, ale má vliv i na srdce. U státních zaměstnanců ve Velké Británii bylo zjištěno, že hladina cholesterolu HDL, který chrání srdce, je u lidí, kteří žijí pod stálým tlakem z možné ztráty zaměstnání, nízká. Někteří odborníci jsou přesvědčeni, že hormony adrenalin a kortizol mohou přímo přispívat k nežádoucím hladinám cholesterolu (zvýšeným či sníženým) v důsledku stresu.

Podobně jako při náhlém stresu, ani při chronickém stresu není snížení hladiny HDL jedinou abnormalitou týkající se cholesterolu. Celkový cholesterol má tendenci pod vlivem přetrvávajícího stresu stoupat. Výzkumníci dokázali, že u jedinců se srdeční nemocí v rodinné anamnéze je při stresu větší tendence ke zvyšování cholesterolu.

Prozkoumali jsme několik důkazů, které stres dávají do souvislosti s poškozením imunitního systému, s rizikem rakoviny a srdečních nemocí. Existuje mnoho dalších nemocí, které mohou být vyvolány stresem.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 4573
Datum: 9. 5. 2009