Hemoroidy
Hemoroidy se málokdy objevují u lidí mladších 25 let (pouze u žen během těhotenství anebo po porodu), ale ve věku nad 50 let má hemoroidy více než 50 % obyvatel a asi 5 % má subjektivní těžkosti a objektivní příznaky onemocnění. Podle lokalizace rozlišujeme vnitřní a vnější hemoroidy.
Proč hemoroidy vznikají a jak se projevují?
Příčinou je nepoměr mezi tlakem v krvi a pevností stěny žilního systému. Rizikovými faktory podporujícími vznik a přetrvávání hemoroidů jsou vrozené dispozice, věk, nedostatek vlákniny ve stravě, zácpa, obezita, zánětlivé či nádorové onemocnění v pánevní oblasti, sedavé zaměstnání, nedostatek fyzické aktivity, těhotenství, nemoci trávicího systému (např. Crohnova choroba nebo syndrom dráždivého tračníku).
Hemoroidy se projevují zácpou, bolestivým a namáhavým vyprazdňováním (odchodem stolice), přítomností krve a hlenu ve stolici, pocitem plnosti a tlaku v konečníku, svěděním v oblasti konečníku a prasklinou análního otvoru.
Úprava výživy při hemoroidech
Jezte v klidu, pomalu a důkladně každé sousto přežvýkejte, jezte pravidelně, vyhýbejte se silnému hladu a přejídání. Omezte příjem rafinovaných potravin s nízkým obsahem vlákniny a nápojů a potravin, které mají výraznější močopudný účinek - kofein, kola, cukr, maso, alkohol, mléčné výrobky - protože způsobují tvrdší stolici.
Zvyšte příjem vlákniny zejména v přirozených (výlučně rostlinných) potravinách - citrusy, jahody, rybíz (hlavně černý), borůvky, jablka, hrušky, švestky, meruňky, banány, čočka, sója, ovesné vločky, strakaté fazole, mungo, cizrna, neloupaná rýže, mrkev, kedluben, brambory, lněné semínko, ořechy, sušené ovoce (zdroje ve vodě rozpustné vlákniny) a pšenice, žito, ječmen, kukuřice, zelenina, ořechy, olejnatá semena (zdroje ve vodě nerozpustné vlákniny).
Zvyšte příjem potravin bohatých na vitamin C a přirozené flavonoidy, které zpevňují žíly - citrusy, jablka, kiwi, rybíz, maliny, jahody, angrešt, borůvky, ostružiny, jeřabiny, mango, hroznové víno, rajčata, papriky, cibule, zelené natě.
Důkladně dodržujte pitný režim, omezte příjem potravin s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin a potravin smažených, fritovaných, pečených či grilovaných na otevřeném ohni, nepoužívejte projímadla.
Speciální doplňky výživy při hemoroidech
Používejte sušené švestky a sušené fíky, dávejte přitom přednost nesířeným bioproduktům. Dvě polévkové lžíce lněného semínka můžete nechat pár hodin odstát ve sklenici vlažné vody a potom během dne vše vypít - anebo můžete přidat do jídla.
Doporučují se probiotika - 4-10 miliard baktérií v jedné dávce třikrát denně, můžete užívat psylium a jiné formy vlákniny (podle informací v příbalovém letáku, nezapomeňte na současné odpovídající zvýšení příjmu tekutin). Pomáhá i aloe vera (30 ml šťávy určené k vnitřnímu použití 2-3krát denně), vitamin C (100 mg třikrát denně), hořčík (200 mg dvakrát denně), Bio-Pycnogenol (od firmy Pharma Nord) či vitamin A (raději v podobě potravin, které jsou bohaté na karotenoidy, podporuje hojení sliznic).
Co ještě můžete udělat a zvážit?
Udržujte pravidelnou přiměřenou fyzickou aktivitu (podporuje vyprazdňování). Nepotlačujte první nutkání na stolici a vyprázdněte se, na toaletu si udělejte dostatek času, je-li to jen trochu možné. Břišní křeče vám pomohou uvolnit relaxační dechová cvičení anebo spasmolytika (sami si je ale neordinujte), jemná masáž břicha (přední stěny břišní) tenisovým míčkem ve směru hodinových ručiček podpoří peristaltiku tlustého střeva. Gel z aloe vera můžete aplikovat v případě vnějších hemoroidů zvenku přímo na místo jejich výskytu - působí podobně jako aspirin.
Při krvácejících hemoroidech vám pomůže třtinová melasa (2-4 čajové lžičky denně) a tmavozelená listová zelenina (obsahuje hodně vitaminu K potřebného pro zastavení krvácení). Pokud trpíte na hemoroidy, které vám často a silně krvácejí, a současně váš zdravotní stav vyžaduje užívání léků na ředění krve (např. antikoagulant warfarin), měli byste svoji situaci důkladně prodiskutovat s lékařem, případně si nechat vypracovat tzv. druhý odborný názor jiným lékařem. (Je dobré vědět, že pokud jste včera snědli například hodně červené řepy, červená barva v dnešní stolici nemusí být krev.)
Na zmírnění bolestí a léčbu hemoroidů můžete použít „bramborové čípky" - očistíte syrový brambor a nakrájíte jej na malé kónické kousky, které si zavedete do konečníku úplně stejně jako klasické čípky (můžete jich během dne použít několik, necháte je na místě do té doby, než přirozeně samyvyjdou ven). Pomáhají také teplé sedavé koupele - klasická dubová kůra anebo soda bicarbona.
Neseďte (v práci, doma, v autě ani letadle) bez přestávky déle než 45 minut, dělejte si 5-10minutové aktivní přestávky (dřepy, rychlá chůze apod.). Neseďte na podložce, která má ve svém středu otvor - zhoršuje to stav, protože díra uprostřed způsobí, že právě oblast konečníku se může více vytlačit a žíly roztáhnout. Používejte měkký, neparfémovaný toaletní papír a nakonec si utřete oblast konečníku speciálním zvlhčeným ubrouskem určeným pro intimní hygienu (vybírejte druhy určené pro citlivou pleť). Oblast konečníku si neumývejte hned po stolici, ale o 15-20 minut později. Proti bolesti způsobené hemoroidy nepoužívejte ibuprofen a salicyláty - mohou způsobit anebo zhoršit krvácení.
Zvažte možnost využití moderních zákroků řešení hemoroidů - konzultujte s chirurgem, který se specializuje na léčbu hemoroidů. Při bolestech po stolici zkuste „eskymácký stoleček" - kostky ledu vložíte do mikroténového pytlíku, zabalíte do tenké utěrky a na tuto kopku ledu se posadíte (můžete i oblečení) a necháte led působit na citlivou oblast 10-20 minut (můj tip: namísto ledu můžete použít i mražený hrášek). Během dne si několikrát dejte nohy na stůl či na gauč - anebo uděláte raději stojku?
Rady pro ty, kteří cvičí a posilují
Když se stav hemoroidů zhorší a objeví se krvácení, vypusťte ze svojí sestavy „sedy-lehy" a šlapání na stacionárním kole delší než deset minut - způsobuje to zvýšení tlaku v oblasti pánve, hromadění krve v žilách a další zhoršování stavu. Dýchejte správně - ne kvůli překrvení svalů (kapilární proudění krve ve svalech je plynulé bez ohledu na to, jak dýcháte), ale kvůli tomu, že zadržování dechu během silového výkonu (maximální napnutí svalů) způsobuje zvýšení krevního tlaku v oblasti pánve a může být příčinou roztahování žil a jejich deformace.
Z knihy dr. Igora Bukovského Miniencyklopédia prírodnej liečby. Vydala AKV v roce 2009.