Jaká je funkce vlákniny v organismu?
Výsledkem je pocit sytosti, který se dostaví podstatně dříve než při konzumaci potravin s nízkým obsahem vlákniny. Vláknina tak představuje přirozenou obranu proti přejídání.
Vláknina se ve střevě chová jako vodou nasáklá mycí houba. Zvyšuje objem střevního obsahu a stimuluje střeva k větší aktivitě. Místo aby zbytky potravy zůstávaly v tlustém střevě třeba i několik dnů, a to ve formě tvrdých boulí, jak se tomu děje u potravin s nízkým obsahem vlákniny, měkká houbovitá hmota projde celou délkou tlustého střeva za 24 až 36 hodin. Tímto způsobem je vláknina schopna vyléčit většinu případů zácpy a přispět k výraznému zlepšení u hemoroidů a divertikulózy.
Protože dochází ke zrychlení střevní pasáže, je také omezen hnilobný proces ve střevech. Nejrůznější karcinogeny a jiné škodlivé látky nemají čas dráždit střevní stěnu. To vysvětluje, proč lidé konzumující hodně vlákniny jsou daleko méně ohroženi rakovinou tlustého střeva.
Vláknina prodlužuje vstřebávání nejrůznějších živin. Působí jako stabilizační faktor při vstřebávání glukózy, zabraňuje náhlým vzestupům a následným poklesům hladiny glukózy v krvi, zaručuje stálý zdroj energie v průběhu celého dne. Pomáhá při léčbě hypoglykémie (nízká hladina glukózy v krvi), ale také hyperglykémie (vysoká hladina glukózy v krvi), která vzniká při cukrovce.
Ve vodě rozpustná vláknina má schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.