Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak je to s často citovanými prospěšnými účinky červeného vína?

Alkohol má schopnost zvyšovat hladinu HDL cholesterolu („hodného cholesterolu“) a tím snižovat riziko srdečního onemocnění. Když ale zohledníme všechna rizika spojená třeba i s mírnou konzumací alkoholu, je krajně nezodpovědné doporučovat jeho konzumaci jako prevenci srdečních onemocnění.
Rubrika: Alkohol
|
Typ článku: Poradna výživy

Navíc výzkum prokázal, že za ochranný účinek červeného vína jsou z velké části zodpovědné látky zvané flavonoidy. Tyto látky jsou stejně tak přítomné v červeném hroznovém víně a moštu. Jedná se především o flavonoidy quercetin a rutin, které mají schopnost zabránit oxidaci LDL cholesterolu („zlého cholesterolu“), mají ještě silnější antioxidační účinky než vitamín E a dokážou snižovat agregabilitu (lepivost) krevních destiček. To všechno vede ke snížení nemocnosti a úmrtnosti na srdečně-cévní onemocnění.

V bílém hroznovém víně byla zase objevena látka zvaná resveratrol, která má schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi, zvyšovat hladinu HDL cholesterolu a bránit oxidaci LDL cholesterolu. Flavonoidy se navíc nacházejí i v mnoha dalších druzích zeleniny a ovoce, takže je opravdu zcela zbytečné, aby člověk sahal po takových ochranných prostředcích jako je alkohol.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.

Počet přečtení: 3418
Datum: 16. 1. 2009