Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak mám postupovat při vysazování léků, které mi předepsal můj lékař?

Pod lékařským dohledem budete pomalu, den po dni, snižovat dávkování – a současně sledovat svůj krevní tlak. Obecně platí, že byste měl začít tím, že snížíte nebo přestanete brát nejsilnější lék, ten, který způsobuje nejhorší vedlejší účinky. Nejsilnější léky jsou obvykle ty, které lékař předpisuje naposledy.
Rubrika: Krevní tlak
|
Typ článku: Rady lékaře

Berete-li silné dávky léků, může být prvním krokem zmenšení dávky jednoho léku o třetinu nebo na polovinu. Vyčkejte tři dny, než budete se snižováním dávkování tohoto léku pokračovat. Až dosáhnete nejmenší dávky, ve které je tento lék podávaný, pak dalším krokem je přestat jej zcela užívat. Pokud se změnou stravy klesne krevní tlak na příliš nízkou hodnotu, jako je 110/70 a méně, anebo jestli se vám motá hlava, pak by se dávkování mělo snižovat rychleji. Při snižování dávek léčiv se snažte, aby byl krevní tlak pod 160/100. Nedělejte si starosti, jestli je tlak po několik dní na této úrovni. Takové krátkodobé zvýšení tlaku vás nevystavuje žádnému zvláštnímu riziku.

Většina lidí s vysokým krevním tlakem však trpí velmi vážným onemocněním cév a je proto vystavena velkému riziku nebezpečných komplikací. Pokud dojde v době, kdy člověk snižuje dávkování léků, k mozkové mrtvici anebo infarktu, ve většině případů jde o náhodnou souhru okolností. Skutečnou příčinou této příhody by bylo mnohaleté poškození cév způsobené výstřelky ve stravě a nezdravým životním stylem, ne snížení dávek léku a nepatrné zvýšení krevního tlaku, které může být někdy důsledkem tohoto snížení.

Ve skutečnosti platí, že během tohoto krátkého přechodného období hrozí větší riziko spíše ze strany příliš velkých dávek léků než z příliš malého dávkování. Přehnané snižování tlaku léky může být nebezpečné. Pokusy snížit krevní tlak léky na normální hladinu u lidí s rozsáhlou aterosklerózou měly za následek pětinásobné zvýšení rizika infarktu.

Dávky betablokátorů by se měly snižovat pomalu, protože rychlé vysazení může způsobit nepříjemně silné a rychlé srdeční tepy. Existuje podezření, že příliš rychlé snížení dávek betablokátorů může u náchylných lidí způsobovat bolesti na prsou a srdeční záchvaty. Vysazení některých léků, jako je např. clonidine, může způsobit prudké zvýšení krevního tlaku doprovázené takovými příznaky, jako je nervozita, rozrušení a bolení hlavy. Tento lék by se měl vysazovat pomalu, ve třídenních intervalech.

Vaším cílem je snížit tlak na 110/70 anebo méně, a to bez užívání léků. Někteří lidé tohoto ideálního tlaku nikdy nedosáhnou, a to dokonce ani při vegetariánské stravě s nízkým obsahem tuku a soli a při téměř ideálním životním stylu – poškození jejich oběhového systému je už totiž příliš vážné. Existuje i malá skupina lidí, kteří mají hypertenzi z jiných příčin, než jsou desítky let špatné výživy a nezdravého životního stylu, z příčin, které vyžadují jiná opatření, než je změna životních návyků. Tyto ojedinělé případy musí identifikovat lékař.

U těch lidí, kteří nejsou schopni ideálního krevního tlaku dosáhnout, ale je možné u nich tlak udržet pod 160/100 a nejsou přítomny další rizikové faktory, způsobí podávání léků zřejmě větší škodu než užitek. Při rozhodování, zda je potřebné podávat kvůli snížení krevního tlaku léky, je třeba vzít v úvahu další faktory, jako jsou známky onemocnění cév, srdce a ledvin a zvýšené hladiny cholesterolu, triglyceridů, krevního cukru a kyseliny močové. Rovněž berte v úvahu tělesnou váhu, výskyt nemoci v rodině, pohybovou aktivitu. Ten, kdo bude jen málo ovlivněn těmito dalšími nepříznivými faktory, bude snášet zvýšení krevního tlaku mnohem lépe a s menší pravděpodobností by mu braní léků přineslo nějaký prospěch. Myslete na hypertenzi jako na nemoc, která zahrnuje celé tělo, není to jen věcí vašeho krevního tlaku.

Lidé, kteří mají krevní tlak vyšší než 160/100, a někteří z těch, kdo mají o trochu nižší tlak, ale jsou ohrožováni dalšími rizikovými faktory, by léky měli brát. Jejich krevní tlak by měl být léky snížen asi na 140/80. Snižování tlaku na nižší úroveň, než je tato, zvyšuje riziko hypotenze (nízkého krevního tlaku), která může u některých lidí působit motání hlavy nebo omdlévání. Příliš nízký tlak v krevních cévách zúžených aterosklerózou může také vést k situaci, kdy ke tkáním nepřitéká žádná krev, což může nakonec vést k mozkové mrtvici anebo srdečnímu záchvatu.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 19169
Datum: 15. 1. 2009