Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak nám pomáhá pravidelné tělesné cvičení žít zdravěji a déle?

Podívejme se na některá fakta. Lidové rčení „Co se neužívá, to zakrnívá“ neplatí pouze pro svaly a kosti, ale také pro srdce, plíce, mozek, cévy, klouby a kteroukoliv jinou část lidského těla. Sedavý způsob života je ta nejrychlejší cesta k předčasné invaliditě a smrti. Nedostatek pohybu nás doslova zabíjí.
Rubrika: Pohyb
|
Typ článku: Rady lékaře

Dobrý genetický základ sice pomáhá některým lidem zmírnit nepříznivý dopad jejich nezdravého způsobu života, ovšem žít co nejdéle již dávno není naší jedinou starostí. Lidi dnes vedle dlouhověkosti zajímá také vitalita, dobré zdraví, užitečnost a vůbec celková kvalita života.

Zde je hned několik důvodů, proč je pohyb zdravý: Cvičení vám pomůže cítit se lépe! Váš život bude radostnější. Při cvičení se totiž v mozku vylučující endorfiny, hormony vyvolávající pocit blaženosti. Tyto hormony mají všeobecně blahodárné účinky na zdraví. Cvičení posiluje srdce. To je velice důležité v naší kultuře, kde každý druhý člověk umírá na onemocnění srdce a cév.

Cvičení má schopnost snižovat krevní tlak a klidovou srdeční frekvenci, což chrání srdce i cévy. Cvičení snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi a zároveň zvyšuje hladinu HDL cholesterolu, čímž snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění (LDL je „zlý cholesterol“ a HDL je „hodný cholesterol“).

Cvičení posiluje kosti, a to tak, že v nich pomáhá zadržovat vápník a další důležité minerály. Lidé žijící sedavým způsobem života ztrácejí po čtyřicítce ve zvýšené míře vápník a kostní hmotu. Cvičení zahání depresivní náladu. Cvičení na čerstvém vzduchu nebo v tělocvičně patří mezi nejcennější léky proti chmurné náladě.

Cvičení pomáhá zvládat stres. V naší uspěchané společnosti je tělesná aktivita účinnou protilátkou proti tomuto neduhu. Cvičení zvyšuje celkovou životaschopnost a efektivnost ve všech oblastech života.

Cvičení pomáhá dosáhnout a udržet si ideální hmotnost. Podporuje růst svalů, pomáhá s redukcí nadbytečného tuku. Cvičení střední intenzity tlumí chuť k jídlu tím, že přechodně způsobuje zvýšení hladiny glukózy v krvi. Cvičení zlepšuje krevní oběh, což se projevuje pohotovějším myšlením, lepším spánkem a dokonce i rychlejším hojením ran.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 3435
Datum: 10. 9. 2009