Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak nezůstat na ocet

Ocet se s oblibou používá do pokrmů a potravin jako ochucovadlo a konzervační prostředek. Jeho využití je ale mnohostranné, poslouží např. i jako účinný čisticí prostředek v domácnosti, při péči o vlasy i domácí mazlíčky.
Rubrika: Mýty a omyly
|
Typ článku: Články

Jaké druhy octa známe?

Nejběžnější je kvasný lihový ocet, ale na trhu je dnes celá řada různých octů, mezi nejoblíbenější patří vinný ocet, jablečný ocet, balzamikový ocet nebo třeba také rýžový ocet. Označení ocet může nést okyselující ochucovadlo, které obsahuje 4-18 % kyseliny octové. Při obsahu kyseliny octové nad 10 % je třeba ocet ředit, aby nedošlo k poškození žaludeční sliznice.

Ocet má údajně dobré účinky při hubnutí – je to nějak potvrzeno?

Většina studií na toto téma byly pokusy na laboratorních zvířatech, jejichž výsledky nemůžeme jen tak extrapolovat na lidi. Studií na lidech proběhlo jenom pár a byly pouze krátkodobé. V jedné z nich (financované výrobcem octa) například její účastníci, kteří užívali denně dvě polévkové lžíce jablečného octa, zhubnuli za dvanáct týdnů v průměru o 2,5 kg. (Mimochodem, na našich rekondičních pobytech NEWSTART hubnou účastníci v průměru půl až 1 kg za pouhý týden – díky zdravému jídelníčku a dostatku pohybu.)

Určité náznaky tady tedy sice jsou, ale zatím nemůžeme považovat ocet za prokázaný prostředek na hubnutí. Žádná seriózní organizace věnující se boji proti obezitě (přinejmenším v USA) jej ani jako takový nedoporučuje. Navíc, úspěšně hubnout se dá (krátkodobě) i nezdravě (třeba redukčními dietami, kdy dochází k tzv. ketoacidóze, neboli překyselení organismu) – a poškozovat si dlouhodobě své zdraví.

Jaké máš s octem ty sám zkušenosti? Používáš jej v kuchyni při vaření?

Jsem možná výjimkou, ale osobně mám s trávením octa velké problémy; na můj organismus působí skoro jako jed, velmi obtížně jej dokáže rozložit a vyloučit. Je docela problém octu se vyhnout, obsahují jej prakticky všechny kečupy, hořčice, pesta a jako konzervační prostředek se objevuje i v dalších potravinách.

Ocet tedy nepoužívám – a ani jako organizace jej k užívání nedoporučujeme. Jedná se podle našeho názoru o dráždivé a až příliš silné ochucovadlo.

Zajímavé je, že lidé, kteří jsou zvyklí na ocet, mají obvykle i řadu dalších stravovacích návyků, jež zdraví nikterak neprospívají – a mj. i přispívají k obezitě. Rádi typicky konzumují koláčky, pizzu, cukrovinky apod., používají i další fermentované produkty, jako hořčici, sýry či kvašenou zeleninu, užívají hojně sůl, mají rádi nápoje s obsahem kofeinu, ujíždějí na čokoládě a často také jedí mezi hlavními jídly – což je u nás velmi oblíbený a široce propagovaný zlozvyk.

A co použití octa v domácnosti jako ekologického čisticího prostředku?

Pátral jsem na internetu a objevil řadu zajímavých použití octa v domácnosti. Výhodou je, že ocet je levný a mnohdy i účinnější než drahé čistící přípravky. Ocet nám nám např. pomůže skvěle vyčistit ledničku, troubu či mikrovlnku. Okna a zrcadla díky němu budou doslova průzračná. I starou vanu můžete vyčistit s pomocí octa – a následnou aplikací jedlé sody. Zubní kartáček vyčistíte, když jej ponoříte na půl hodiny do roztoku z octa, vody a jedlé sody. Žiletku můžete vyčistit a sterilizovat, když ji necháte hodinu v roztoku octa a vody. Skla svých brýlí můžete očistit s použitím pár kapek octa.

Roztok vody a octa můžete použít na vyčištění klávesnice počítače i kláves piana, k čištění dlaždiček a keramických podlah i na na očištění telefonů, klik a podobně (doporučuje se zejména v sezóně chřipek a nachlazení). Šperky ze zlata (pokud nějaké máte) vyčistíte a vrátíte jim lesk namočením na 15 minut v šálku jablečného octa. (Totéž platí pro stříbrné příbory.) U nás doma ocet používáme na rozpouštění usazenin vodního kamene.

Když chcete odstranit nálepku nebo cenovku, namočte hadřík do octa a ponechejte přes noc. Pak snadno odstraníte. Ocet můžete použít i na čištění zalepených nůžek. Skvrny po barvě odstraníte z oken neředěným octem. Barvu koberce osvěžíte kartáčováním roztokem šálku octa ve 4 litrech vody. (Nejdříve vyzkoušejte na rubu koberce.) I skvrny na linoleu odstraníte octem (když jej necháte 15 minut působit).

Staré tapety pak odstraníte roztokem octa a horké vody (1:1). Navhlčete tapety roztokem a nechejte několik hodin působit (nebo tak dlouho, dokud se tapeta sama nezačne odlupovat).

Prý se dá ocet použít i jako pohlcovač pachů?

Uvádí se, že ocet dokáže odstranit nepříjemný zápach – stačí postavit do místnosti nádobu s octem a po pár hodinách ocet pach absorbuje. Podařilo se vám něco připálit? Zápach odstraníte povařením malého množství vody se čtvrt šálkem octa. Pára naplní prostor a odstraní zápach. Chcete-li odstranit zápach z vaší láhve na pití – naplňte ji octovou vodou (1:1), nechejte přes noc stát a ráno propláchněte.

Toaletní mísu zbavíte zápachu vlitím tří šálků octa. Před spláchnutím nechejte půl hodiny působit. Chcete-li osvěžit vzduch v koupelně, vystříkejte ji roztokem čajové lžičky jedlé sody s polévkovou lžící octa v šálku vody. Můžete si vyrobit i svůj vlastní osvěžovač vzduchu. Půl čajové lžičky octa do 100 ml sprejové nádobky doplníte destilovanou vodou a pár kapkami vašeho oblíbeného éterického oleje.

Dá se ocet nějak využít při vaření, i když jej člověk nechce konzumovat?

Ovoce a zeleninu můžete před jídlem opláchnout v octové vodě, zbavíte je tak chemických postřiků. Při vaření vajec přidejte do vody trochu octa, aby skořápky nepraskaly (budou se také lépe loupat). Zápachu rukou po krájení cibule se zbavíte, když si je přetřete hadříkem namočeným v octu.

Povadlou zeleninu osvěžíte jejím namočením do studené vody se lžící nebo dvěma octa. Oškrábané brambory neztratí barvu, když je ponoříte do studené vody s trochou octa. Sklenice teplého jablečného octa v kuchyni udrží mušky z dosahu ovoce. Posprejováním plochy roztokem vody a octa (1:1) zase můžeme zahnat mravence.

Usazeniny minerálů uvnitř konvice čajové odstraníte, když povaříte jablečný ocet, vodu a sůl patnáct minut v konvici. Poté necháte roztok působit celou noc. Houbičky a hadříky na nádobí osvěžíte, když je ponoříte do vody, do které přidáte čtvrt šálku octa. Necháte působit přes noc.

A co použití octa pro zdraví a krásu?

Ocet nám může pomoci např. po spálení na sluníčku. Žínku namočte do jablečného octa a přiložte ji na místo, kde jste se spálili – pro minimalizaci bolesti a omezení loupání. Aplikace jablečného octa po píchnutí včelou sníží bolestivost a zánětlivost. Svědění po kousnutí hmyzem zabráníte přiložením tampónu namočeného do octa. K eliminaci zápachu z úst a vybělení zubů (ale pozor, nepřehánět, abyset si nepoškodili zubní sklovinu) poslouží jejich vyčištění jednou týdně octem. Bolavým a nateklým nohám přinese úlevu koupel v roztoku octa a vody (1:1).

Jablečný ocet se dá použít i jako voda po holení. Z roztoku jablečného octa s vodou si můžete vytvořit svoji vlastní tonizující pleťovou vodu. Kůžičku pod nehty změkčíte před manikúrou namočením na pět minut do misky s octem. Jednou za týden si můžete vlasy umýt jablečným octem – budou lesklejší a napomůže to jejich růstu. Chcete-li, aby váš pejsek měl krásnou srst, vetřete mu do ní roztok šálku octa v litru vody.

Tzv. levandulový ocet se prodává jako pleťová voda ke kosmetickým účelům – působí stahujícím účinkem a je určený pro lokální ošetření zánětlivých míst. Obsažený éterický levandulový olej pomáhá pleť zklidnit a regenerovat.

Jak jinak se dá ocet ještě použít?

Ocet také dobře poslouží při péči o to, abyste byli jako ze škatulky. Máte-li pomačkaný oděv či šaty, můžete jej zlehka posprejovat směsí octa a vody (1:3) a nechat uschnout – bude vypadat jako čerstvě po vyžehlení. Zažloutlé prádlo, trička apod. vybělíte namočením přes noc do roztoku octa a vody (1:12). Poté je normálně vyperte. Chcete-li oživit barvy, přidejte do cyklu máchání v pračce půl šálku octa. Když do posledního máchání v pračce přidáte čtvrt šálku octa, odstraníte tím zbytky mýdla a detergentů a chráníte tak barvy před žloutnutím. Zapomněli jste prádlo v pračce a to teď zapáchá? Nalijte do pračky několik šálku octa a properte prádlo v horké vodě. Poté vyperte jako normálně.

Skvrny od kávy nebo čaje odstraníte postříkáním octem, propláchnutím. Celý proces opakujte, poté vyperte jako normálně. Skvrny od špaget, kečupu odstraníte roztokem octa a vody. Chcete-li se zbavit skvrny od hořčice, před praním ji pokapejte octem. Skvrny od bobulovin smyjete ze svých rukou octem.

Zašpiněné bílé ponožky budou opět čisté. Do velkého hrnce s vodou přidejte šálek octa, přiveďte do varu a vložte tam ponožky. Nechejte působit přes noc. Šaty zbavíte zápachu od kouře, když naplníte vanu velmi horkou vodu s šálkem octa. Šaty zavěsíte do stoupající páry a zavřete dveře. Skvrny od vody či soli odstraníte z bot roztokem octa a vody. Boty a kabelky z lakované kůže zazáří, když je přetřete hadříkem namočeným v octu.

Ocet může být zajímavý i pro motoristy. Podařilo se vám něco rozlít v kufru? Zápachu se zbavíte, když pokapete octem a necháte uschnout. Další den poprášíte plochu jedlou sodou, abyste odstranili případný zbývající zápach. Multifunkční čistič na okna si vytvoříte roztokem octa a vody.

V zimě vám okna u auta údajně nezamrznou, když je pokryjete roztokem octa a vody (3:1). Skvrny z koberečků odstraníte octovou vodou. Při mytí auta přidejte do vody pár kapek octa – kapota se bude více lesknout.

Lze všechny výše zmíněné účinky octa považovat za prokázané?

Těžko říct. Jedná se o tipy, které mne upoutaly, a tak jsem si dovolil je přeložit z internetových stránek, jež na mne působily seriózním dojmem. Ale výsledky vědecké studie nejsem schopen podpořit asi ani jeden z nich. Nezbývá vám tedy nic jiného než to, co mně – sami si je (v případě zájmu a potřeby) vyzkoušet. J

Rozhovor s Robertem Žižkou, odborníkem na zdravou výživu a životosprávu, připravila redakce.

Počet přečtení: 3510
Datum: 31. 7. 2017