Jak se dá trvale zvítězit nad obezitou?
Je třeba dát si životní závazek, ze kterého neustoupíte ani za cenu nejrůznějších problémů a selhání. Takový závazek vám umožní se vždy znovu vzchopit a vytrvat, ať už okolnosti budou jakékoli. Chyby a omyly k životu patří – vlastně jsou nevyhnutelné. Je však důležité se vždy znovu vrátit ke správným návykům.
Je třeba identifikovat a změnit návyky, které přispívají k rozvoji obezity; například přestat pít sladké limonády nebo omezit používání tuků a olejů. Ale může to vyžadovat i úplnou změnu stravovacích a jiných návyků. Změnit nevhodné životní návyky může být mnohdy nejtěžší věc, kterou člověk ve svém životě podstoupí. Možná, že právě vám přijde vhod určitá pomoc – třeba ve formě kursu nebo léčebně kondičního pobytu. Lidé, kteří již delší dobu mají nadváhu deset či více kilogramů, téměř určitě potřebují profesionální pomoc.
Nejdůležitější je změna myšlení. Podstatné je, abyste vy sami chtěli změnu. Čtěte populárně-naučné publikace, navštěvujte přednášky, semináře či kursy snižování nadváhy. Snažte se získat podporu ve své rodině, mezi přáteli či spolupracovníky. Vychovávejte své okolí k tomu, aby vám pomáhalo a spolupracovalo s vámi. Nejdůležitější koneckonců není to číslo, u kterého se zastaví ručička na váze. Stačí pracovat na zlepšení zdraví i vzhledu – a zanedlouho možná jakoby mimoděk zjistíte, že se upravila i vaše hmotnost.
Udělejte si plán redukce hmotnosti, který bude odpovídat zásadám zdravého způsobu života. To znamená, že bude zahrnovat pravidelnou pohybovou aktivitu, nízkotučnou stravu s vysokým obsahem vlákniny, ale také příležitosti pro duševní a duchovní rozvoj. Úbytek nebo přírůstek na váze sice nezbytně patří k životu, ale neměl by se stát jeho smyslem.
Mnoha lidem se takto podařilo zhubnout natrvalo. Proto hlavu vzhůru; udělejte ještě dnes to správné rozhodnutí a vydržte u něj. „Všechno, co máš vykonat, konej podle svých sil.“ (Kazatel 9,10)
Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu