Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jaké jsou příznivé účinky slunečního záření na lidský organismus?

Je jich celá řada. Sluneční světlo má sterilizační účinek, to znamená, že má schopnost zabíjet některé bakterie a viry. Proto je důležité čas od času protřepat a nechat na slunci ležet peřiny, deky a další věci, které tak často nepereme.
Rubrika: Slunce
|
Typ článku: Rady lékaře

Sluneční světlo má schopnost většině z nás zlepšit náladu a tím vyvolat pocit spokojenosti a pohody. Jenom to zase nepřežeňte, abyste se nespálili. Spolu s cvičením je sluneční světlo důležitým přírodním lékem při léčbě chronické deprese.

Náš organismus je schopen působením slunečního záření tvořit v kůži vitamín D. Tento vitamín pomáhá organismu využít vápník z potravy ke stavbě zdravých, silných kostí. Dostatek vitamínu D je důležitý v prevenci křivice u dětí a osteomalacie u dospělých, a částečně i v prevenci osteoporózy.

Sluneční záření má dále tyto příznivé účinky: působí pozitivně na imunitní systém, zlepšuje hojení ran, zmírňuje bolest oteklých kloubů při artritidě, pomáhá zmírňovat některé symptomy premenstruačního syndromu, snižuje hladinu glukózy v krvi u cukrovky a upravuje její hladinu u hypoglykémie (snížená hladina glukózy v krvi).

Některé studie dokonce naznačují, že sluneční světlo má schopnost mírně snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 5399
Datum: 8. 9. 2009