Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Kofein, oblíbená droga

Dr. Janice Kellerová, která vedla středisko pro odvykání drog v Seattlu a je autorkou knihy The Hidden Addiction (Skrytá závislost), vypráví následující příběh:
|
Typ článku: Články

„Na setkání lékařů, jehož jsem se v nedávné době zúčastnila, došlo ke zvláštní situaci. Tématem konference bylo Závislé chování a já jsem byla jedním ze čtyř či pěti řečníků. Organizátoři se rozhodli změnit běžnou praxi a místo kávy, která se vždy podávala před započetím jednání, nabízeli čerstvé ovoce, sýry a ovocné šťávy.

Lékaři byli nepříčetní. Mezi těmi, kteří reagovali nejpodrážděněji, byli i tři přednášející. Kategoricky odmítli začít s programem, dokud jim nebude podán jejich obvyklý ranní šálek kávy. ‚Nemůžeme bez něj pokračovat,‘ tvrdili. Sponzoři museli narychlo objednat zvláštní zásobník na kávu a my ostatní jsme se museli posadit a čekat, až bude káva připravena. Program nakonec začal s osmdesátiminutovým zpožděním. Měla jsem tehdy hovořit o závislostech, ale scéna, jíž jsme byli svědky, řekla o závislostech víc, než bych dokázala já, i kdybych mluvila celý den.“

Podle výzkumu vypracovaného na Johns Hopkins University dokáže pouhý jeden šálek kávy denně vyvolat závislost, která je dostatečně silná na to, aby vyvolala abstinenční příznaky. Těmi jsou bolesti hlavy, únava, potíže soustředit se, žaludeční nevolnost, bolest svalů a další symptomy připomínající chřipkové onemocnění.

Nejméně nápadným, ale nejvíce devastujícím dlouhodobým účinkem kofeinu může být pomalé ničení životně důležitých nervových center v mozku, které mají na starosti vyrovnávání hladin hormonů. To může mít nakonec vliv na paměť a zvýšení rizika depresivních stavů. Jakým způsobem? Kofein zvyšuje hladinu stresového hormonu zvaného kortizol. Ten se akumuluje v centru paměti, které se říká hippocampus. Hippocampus je nezbytný pro krátkodobou paměť a rovněž hraje klíčovou roli při regulaci stresových systémů lidského těla.

Z knihy Vicki Griffinové a spol. Cesta ke svobodě. Vydal Advent-Orion.

Počet přečtení: 763
Datum: 29. 4. 2022