Kofein plus cukr pletou mozek
Kofein působí na mozek dvěma způsoby, vysvětluje dr. David Kerr z Royal Bournemouth Hospital. „Snižuje průtok krve mozkem a současně dává signál, aby mozek požadoval více glukózy (krevního cukru). Výsledkem je, že mozek se domnívá, že dostává méně glukózy, než ve skutečnosti dostává. Nemluvím o nějakých velkých množstvích kofeinu, mluvím o dávkách odpovídajících jen asi dvěma či třem šálkům kávy.“
Dr. Kerr vedl výzkumný tým, který studoval u jedenácti zdravých dobrovolníků, mužů i žen ve věku 23 až 64 let, jakým způsobem ovlivňuje požití kofeinu spolu s cukrem přítok krve do mozku. Vědci zjistili, že kofein snižuje přítok krve do mozku a že jeho účinek trvá až pět hodin, možná i déle.
Pro mozek je glukóza jediným zdrojem energie; nedokáže ji však, na rozdíl od svalů a jater, uskladňovat do zásoby a proto je na její nedostatek velmi citlivý a vyžaduje její stálý přívod. Snížený přítok krve do mozku spojený s mírně sníženou (ale ne hypoglykemickou) hladinou glukózy v krvi může způsobit, že mozek vnímá falešný stav hypoglykémie. „Mohlo by to být vysvětlením některých bizarních symptomů, které lidé čas od času zakoušejí (a které obvykle přisuzují hypoglykémii). Když jsme začali měřit hladiny cukru, zjistili jsme totiž, že tito lidé nebyli hypoglykemičtí,“ říká dr. Kerr.
Přesně naopak, než bychom očekávali, výsledkem zkonzumování dávky cukru je v posledku snížení hladiny krevního cukru. I když na počátku se hladina zvýší, tělo odpoví produkcí inzulínu, který signalizuje buňkám, aby přijímaly cukr z krve, a konečným výsledkem je hladina krevního cukru mírně nižší než hladina normální. „Když současně přijímáte kofein, stává se to ještě významnějším,“ vysvětluje dr. Kerr. „Scénář, který bych si dokázal představit, je, že např. děti spořádají pár plechovek koly a nějaké sladkosti, tedy spoustu cukru a kofeinu dohromady – a pak se divíme, když za pár hodin mají problémy.“
Problémy, o kterých dr. Kerr hovoří, jsou běžně připisované hypoglykémii: jedná se o chvění, pocení, intenzívní pocity hladu, zmatené myšlení a zhoršený pracovní výkon.
„Když někdo konzumuje kofein, dostaví se u něj při poklesu krevního cukru mnohem více symptomů hypoglykémie. To je důležité nejen pro diabetiky, ale i pro všechny ostatní,“ dodává dr. Kerr.
Hypoglykémie je stav způsobovaný abnormálně nízkou hladinou krevního cukru. Příznaky se obvykle objevují, když koncentrace glukózy v krvi klesne pod 45 mg/dl krve. Normální hodnoty koncentrace glukózy v krvi se pohybují v rozpětí 80-110 mg/dl.