Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Léčba namožených svalů

Optimální regenerace po zátěži bývá považována za „svatý grál“ sportovní vědy. Každý, kdo pravidelně cvičí, bolest svalů zná. Projevuje se jako pocit pálení při namáhavém cvičení, které může být způsobeno hromaděním kyseliny mléčné ve svalech, k němuž se o několik dní později přidává zvýšená bolestivost a citlivost namožených svalů.

|
Typ článku: Články

Bolestivost namáhaných svalů, kterou začneme cítit za den nebo dva po cvičení, je pravděpodobně způsobená zanícením mikrotrhlinek, které se při cvičení ve svalech vytvořily, a může negativně ovlivnit vaši výkonnost několik dní po vysoké zátěži.

Mohou vám v této situaci prospět protizánětlivě působící sloučeniny obsažené v rostlinách? Bioflavonoidy obsažené v citrusech pomáhají odstraňovat kyselinu mléčnou nahromaděnou ve svalech, kdežto zvýšený přísun drobného ovoce s vysokým obsahem antokyanů si dokáže poradit se zaníceným svalstvem.

Biopsie svalů sportovců potvrdila, že například konzumace borůvek dokáže významným způsobem snížit zánětlivost vyvolanou cvičením. Studie zkoumající vliv třešní prokázala na vzorku mladých mužů, že protizánětlivé účinky tohoto ovoce urychlují regeneraci a snižují ztrátu síly z nadměrného posilování bicepsů ve čtyřech po sobě jdoucích dnech z 22 % na pouhá 4 %.

Bobulové ovoce nemá pouze zklidňující účinky na svaly vzpěračů, následné studie ukázaly, že třešně snižují bolestivost svalů i mezi vytrvalostními běžci a urychlují regeneraci po maratonech.

Ukázalo se, že konzumace dvou šálků melounu před intenzivní fyzickou zátěží dokáže výrazně snížit bolestivost svalů. Vědci došli k závěru, že funkční sloučeniny obsažené v ovoci a zelenině mohou „hrát významnou úlohu při tvorbě nových přírodních funkčních produktů“, například sportovních nápojů, džusů a energetických tyčinek.

Proč však vytvářet nové produkty, když už pro nás příroda vytvořila všechno, co potřebujeme?

Z knihy Michaela Gregera Jak nezemřít. Vydalo nakladatelství Noxi.

Počet přečtení: 620
Datum: 6. 6. 2022