Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Lékař léčí, cirkus uzdravuje

Do cirkusu Humberto jsem v listopadu šel hned dvakrát. Návštěva pro mne byla zábavou, poučením i terapií. S principálem Hynkem Navrátilem máme mnoho společného. Provozujeme „cirkus.“ Pracujeme bez dotací. Musíme být kreativní, zaujmout diváky. Abychom se uživili, abychom uživili cirkus.
Rubrika: Různé
|
Typ článku: Články

Hynek je špičkou v drezůře divokých zvířat. Moje práce s pacienty drezůru divé zvěře často připomíná. Hrozby a zákazy k ničemu nevedou. Nepoužívá je zkušený cvičitel. Nepoužívám je ani já. Naším pracovním nástrojem je pozitivní podmiňování. Amy Sutherlandová o něm píše ve světovém bestseleru s podtitulem „Proč metody výcviku zvířat skvěle fungují u lidí.“

Progresivní cvičitelé exotických zvířat zjistili, že je mnohem efektivnější odměňovat chování žádoucí a ignorovat chování nežádoucí. Umožňuje pracovat i se zvířaty, která se dříve považovala za nevycvičitelná a naučit je věci, které se dříve považovaly za nemožné.

Jak říká guru cvičitelů Karen Pryorová, funguje na kohokoliv: na kytovce stejně jako na univerzitního profesora. „Technika pozitivního podmiňování mnohé šokuje, protože stojí v naprostém protikladu k našim instinktům, k tomu, jak obvykle jeden k druhému přistupujeme. Většinou děláme pravý opak: špatnému chování věnujeme přemíru pozornosti a chování dobrému pozornost žádnou. Rodiče si ani nevšimnou, když jsou jejich děti v autě potichu, ale vyletí, jakmile potomek zlobí,“ píše Sutherlandová.

Zvířata i děti jsou od přírody hraví. Výhrůžkami a bitím je nic nenaučíte, ničeho pozitivního nedosáhnete. Jedině apatie, vzdoru nebo agrese. Medvěda bičem nepřinutíte jezdit na koloběžce nebo skateboardu. Lvy nepřimějete ke skákání po žebříku. Představa odpůrců cirkusu, že v nich zvířata týrají nebo bijí je pomýlená. Každý se může přesvědčit na vlastní oči. Cirkus nic neskrývá. Nabízí komentované prohlídky, otevřené tréninky. Ne každý z dětských pacientů, které ke mně rodiče přivádějí, má doma tak vlídné zacházení, jako zvířata v cirkusu Humberto. Cvičitelům se za to odměňují hravostí a dovedností. Cirkus Humberto i Hnízdo zdraví zastávají podobnou filozofii: výcvik nebo léčbu pozitivním podmiňováním.

Principálovi Hynkovi a cirkusákům Humberta přeji pevné zdraví, hodně sil do boje s lidskou hloupostí a plné šapitó nadšených diváků. Nám ostatním, abychom se k sobě chovali tak, jako se v cirkusu Humberto chovají ke zvířatům. Bude se nám žít mnohem líp.

Jan Hnízdil, přetištěno z Aktuálně.cz

Počet přečtení: 810
Datum: 10. 11. 2021