Medvědi a zimní spánek
Grizzly může vyvinout krátkodobě rychlost až 60 km/h. Tenhle obr však tráví většinu svého života hledáním potravy a tvorbou tukových zásob pro období zimního spánku. A zimní spánek je jedním z dalších zázraků u zvířat, na který se teď podíváme.
Když medvědice porodí mláďata, kojí je následujících pět měsíců. Během této doby nepije ani nejí. Kde ale bere tekutiny pro tvorbu mateřského mléka, kterým pět a někdy i sedm měsíců kojí svá mláďata? Vždyť po celou dobu nic nepije? Tohle je možné jen díky tomu, že medvěd nabere velké množství tuku, které pak během hibernace postupně spotřebovává. Z každého gramu tuku je tělo schopno vyrobit jeden a půl gramu vody, která se vrací do oběhu a je použita k tvorbě mateřského mléka.
Medvědice dokonce po celou dobu nevyměšuje, takže i její tělní odpad se kompletně recykluje. Její tělo funguje tak, že tělní odpad přetváří na proteiny, které zpětně vyživují tělo a prostřednictvím mléka i mláďata. Pro vědce je celý tento mechanismus stále záhadou.
Další záhadou je to, jak si hibernující medvědi uchovávají svalovou sílu. Během pětiměsíčního zimního období jí medvěd ztratí pouze 20%. Člověk by po pěti měsících v posteli ztratil až 90% svalové síly. Naše svaly se při nečinnosti doslova rozpadají. Kdyby ale třeba lev napadl medvěda, který se právě probudil, medvěd by ho stále dokázal porazit.
Při nedávných rozsáhlých výzkumech se ukázalo, že medvěd při hibernaci prodělává intenzivní svalový třes, který udržuje svaly v určitém napětí. Někteří vědci se domnívají, že je to forma izometrického cvičení, kterým si medvěd během zimního spánku udržuje svalovou sílu.
Jak úžasný design a jaká předvídavost Stvořitele, který takto stvořil medvěda, aby ho i s mláďaty ochránil v období zimního spánku. Podle mě je to fascinující. Bůh, jak ho známe z Bible, myslel zkrátka na každý detail a má na všechno to správné řešení.