Mýty o alkoholu
Člověk může mít po jejich podání pocit, že se skutečně stalo něco významného, např. zmizely bolesti, změnila se nálada atp. Nic z toho ovšem neznamená, že by se tak léčila příčina bolesti.
Dalším psychologickým mechanismem, který se zde uplatňuje, je racionalizace. Člověk při ní dodatečně hledá nějaké ušlechtilé nebo rozumné vysvětlení toho, proč to či ono udělal (např. se opil). Právě proto asi nacházíme řadu pověr týkajících se alkoholu. Namátkou některé z nich uvádím:
Vypalování "baktérií" za pomoci destilátů při nachlazení
Většina nachlazení je virového původu a viry se reprodukují uvnitř buněk. Destilát v podstatě sliznici poleptá a učiní ji zranitelnější.
Červené víno je dobré na krvinky
Běžné červené víno obsahuje ve 100 ml asi 0,80 mg železa, tedy přibližně stejně jako 100 g pečiva. Pro srovnání špenát obsahuje 3,0 mg, ovesné vločky 3,8 mg, čočka 7,4 mg a sójová mouka 12,0 mg.
Dokrmit opici aneb Čím ses nakazil, tím se naprav
Z těžší opilosti se organismus vzpamatovává dosti dlouho, což je dáno zejména zatížením jaterní tkáně, účinky na mozek a narušením minerálního a vodního hospodářství. Prodlužovat tento stav dalšími dávkami alkoholu je nesmysl. Daleko lepší by bylo nadměrně nepít, a když už se stalo, pomůže např. nějaká lehce stravitelná polévka.
Červené víno je mléko starců
Zpracovávání alkoholu je ve vyšším věku zpomaleno a alkohol se hůře snáší. Navíc lidé vyššího věku častěji trpí chronickými nemocemi vyžadujícími léky, které mohou v kombinaci s alkoholem působit problémy.
Alkohol dodá sebevědomí
Samozřejmě že nedodá, může jen poněkud snížit úzkost. Při vyšších dávkách se ovšem zhoršuje sebekontrola a dramaticky klesá výkon, zejména při určitých činnostech (řízení, práce náročná na přesnost). Výsledkem pak může být nepříjemnost, která sebevědomím naopak otřese.
Pivo není alkohol
V půl litru 12° piva je obsaženo zhruba stejně alkoholu jako ve 2 dc vína nebo 50 ml destilátu. Měli jsme pacienty, kteří si čistě na pivu vypěstovali delirium tremens.
Alkohol jako lék na nízký krevní tlak
Alkohol tlak skutečně zvýší, ale problémem v medicíně nebývá nízký, ale vysoký krevní tlak. Právě vysoký krevní tlak s sebou nese řadu zdravotních rizik. Tak cévní mozkové příhody (lidově "mrtvice") přicházejí u mladších mužů poměrně často právě po požití vysokých dávek alkoholu. Pokud má někdo nízký tlak, může použít mnohem bezpečnější látky nebo ještě lépe nějaké vhodné a jednoduché cvičení, saunu nebo silnější čaj. V případě okamžité závrati kvůli nízkému krevnímu tlaku bohatě postačuje na chvíli se položit, případně se posadit a dát si nohy na stůl. Lidé s nízkým krevním tlakem by měli vědět, že je krevní tlak podstatným způsobem neohrožuje a že je to svým způsobem výhoda.
Alkohol a dlouhověkost
V obvyklém podání zní zhruba následovně: "Měl jsem dědečka, ten se každý den napil a dožil se 85 let". V osudech dlouhověkého dědečka se mohla uplatňovat celá řada jiných vlivů a nikdo neví, jakého věku by se dožil, kdyby abstinoval.
Alkohol a srdce
Výrobci alkoholu mívají tendenci zdůrazňovat příznivé účinky alkoholu na srdce. Zapomínají však dodat dvě důležité věci. Tou první je okolnost, že řada studií porovnávala lidi, kteří alkoholické nápoje požívají velmi zdrženlivě s abstinenty. Mezi abstinenty ovšem řadily i ty, kdo dříve pili nadměrně a pak přestali nebo museli přestat požívat alkohol ze zdravotních důvodů ("nemocní abstinenti"). Další podstatnou okolností je vliv dávky alkoholu. Jestliže o účincích malých dávek alkoholu do asi 16 g 100% lihu (asi půl litr piva, 2 dc vína nebo půl dc destilátu) lze diskutovat, vysoké dávky srdce prokazatelně poškozují více mechanismy: přímým poškozením srdečního svalu (alkoholová kardiomyopatie), prudkým zvýšením krevního tlaku, přetěžováním srdce u pijáků piva (mnichovské srdce), arytmiemi a jinak. Otrava alkoholem může přivodit selhání levé poloviny srdce.
Kvítí píti, zdravý býti
Kromě spontánně vzniklých mýtů a pověr ovšem reklama vytváří další zcela záměrně. Tak slogan "kvítí píti, zdravý býti" by se dobře hodil na bylinkový čaj, ne na 40% roztok etylalkoholu, ať už nějaké kvítí obsahuje nebo ne. Vzpomínám na paní, která po delší abstinenci zrecidovala za pomoci "švédských kapek". Vzhledem ke své závislosti samozřejmě nedokázala dodržet doporučené dávkování a vypila celou láhev.
Karel Nešpor: Návykové látky - romantické období končí.