Návrat do podmínek ráje ...
Z pohledu anatomie a fyziologie je člověk v první řadě býložravcem (konzumentem rostlin), nikoliv masožravcem (konzumentem masa).
Většina našich zubů je plochých - jsou určeny k rozmělňování zrnin a zeleniny, nejsou určeny k trhání syrového masa. Špičáky, které někteří lidé uvádějí na ospravedlnění konzumace masa, se nedají v žádném případě porovnat se zuby skutečných masožravců.
Naše ruce jsou stvořeny ke sbírání, k uchopení se něčeho, nikoliv k trhání masa.
Naše sliny obsahují alfa-amylázu, a jediným účelem tohoto enzymu je trávení komplexních uhlohydrátů nalézajících se v rostlinných potravinách. Ve slinách masožravců se alfa-amyláza nenachází.
Naše střeva se blíží svoji délkou délce střev ostatních býložravců; smyslem je, aby v nich potrava mohla setrvat dostatečně dlouho na to, aby se mohly strávit živiny, které se nalézají v rostlinách. Masožravci mají krátký zažívací trakt, který je určen k tomu, aby rychle strávil maso a vyloučil zbytky.
Masožravci mají rovněž schopnost vyloučit velká množství cholesterolu, která se nalézají v jejich stravě. Naše játra dokáží vytvořit a vyloučit jen omezené množství cholesterolu, což znamená, že případný nadbytek se ukládá v našich tkáních.
Zajímavé je rovněž zjištění, že masožravci vodu chlemtají a ochlazují se dýcháním. My, jako býložravci, vodu srkáme a svá těla chladíme pocením.
Pokoušíme-li se žít na nesprávném druhu paliva, zatěžuje to náš organismus za hranice možnosti udržení zdraví. Vrátíme-li se k potravě, která nám byla k jídlu určena, vytvoříme tak podmínky pro vyléčení a návrat zdraví.
John McDougall: The McDougall Plan