Neměl bych svůj krevní tlak denně sledovat, abych si byl jist, že se nezvyšuje a že nedojde k prasknutí krevní cévy?
Při dlouhodobém působení podle všeho urychluje postup aterosklerózy, zvláště u lidí starších čtyřiceti let. Tepny jsou nakonec oslabené aterosklerózou do takové míry, že prasknou pod jakýmkoliv tlakem. To může mít za následek krvácení do mozku, což je jeden typ mozkové mrtvice. Pokud jsou tepny natolik naplněny cholesterolem a tukem, že mozková mrtvice nebo infarkt jsou doslova na spadnutí, pak nepatrné zvýšení tlaku bude mít malý anebo žádný dodatečný vliv na uspíšení této tragédie.
Zvýšený krevní tlak, který je důsledkem konzumace velkého množství soli, se považuje za nejdůležitější příčinu hypertenze a aterosklerózy u Japonců, a proto i za nejvýznamnější faktor v tamním vysokém výskytu mozkové mrtvice. V některých oblastech Japonska zkonzumují lidé denně třikrát i čtyřikrát více soli než my. Vědci se domnívají, že stálé zvýšení krevního tlaku poškodí za dlouhá léta vnitřek cév vedoucích do mozku a způsobí rozvoj aterosklerózy. Onemocnění těchto cév je vyvoláno poškozením způsobeným v první řadě zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi.
Zajímavé je, že se charakter aterosklerózy uvnitř krevních cév z těchto dvou různých příčin projevuje dvěma odlišnými rozmístěními plaků v cévách. Americká verze této nemoci zasahuje nejvíce velké cévy v krku a při vnějším povrchu mozku, zatímco Japonci strádají aterosklerózou v malých cévách hluboko uvnitř mozkové tkáně. Mozková mrtvice může však být v obou případech stejně osudná, nezávisle na procesu, který stěnu cévy poškodil.
Zdravé krevní cévy jsou schopné vydržet občasná velmi vysoká zvýšení krevního tlaku. Když cvičíte, váš tlak o hodně stoupá a cévy na to odpovídají lepším zdravím.
Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob