Nevyřeší můj problém s hypertenzí léky, které mi byly předepsány?
Ve vašem případě, a v případě milionů lidí s mírnou hypertenzí, kteří v této zemi žijí, platí, že se vám bude dařit stejně, ne-li lépe, i bez léků. Opět se uchýlím k přehnanému zjednodušení, abych vám pomohl porozumět tomu, jakým způsobem léky krevní tlak snižují. Vezměme si ještě jednou příklad mechanické pumpy a pružné hadice. Léky působí na srdce a krevní cévy řadou způsobů – úmyslem je paralyzovat jeden ze tří mechanismů, které mohou způsobit zvýšení tlaku. Tyto léky však působí v přímém protikladu oproti normálním buněčným funkcím a reakcím.
Jedna skupina léků snižuje sílu čerpání. Tyto léky jsou klasifikovány jako blokátory beta receptorů, jednoduše betablokátory. Frekvence i síla stahu srdce jsou snižovány zablokováním přirozeného účinku stimulantu adrenalinu na beta receptory srdečního svalu.
Za užívání léků ke snižování krevního tlaku musíme přirozeně zaplatit. Vedlejší účinky těchto léků považuje mnoho lékařů, kteří je předepisují, za mírné. Mnozí pacienti však nepociťují snížení krevního tlaku, všímají si jenom únavy, která je provází celý den, zvláště když jsou fyzicky aktivní. Důvodem této únavy je zčásti utlumená reakce srdce způsobená léky; srdeční frekvence se v reakci na tělesné zatížení zvýší jen velmi málo a výsledkem je, že oběhový systém se nedokáže vyrovnat se zátěží, vyvolanou tělesnou aktivitou. Potvrdilo se, že přinejmenším 30 procent pacientů užívajících plné dávky beta blokátorů si stěžuje na slabost ve svalech nohou a neschopnost pospíšit si do kopce či do schodů. Někdy může být oslabující účinek těchto léků na srdeční sval tak vážný, že u osoby, která má srdeční onemocnění, dojde k selhání srdce; krev se vrátí zpět do plic a pacient se zadusí vlastními tělními tekutinami.
Beta blokátory mají i další vedlejší účinky: když jsou používány v kombinaci s diuretiky, pak zhoršují astma a zvyšují hladinu krevního cukru. Tyto léky mohou být kontraproduktivní také tím, že zvyšují rizikové faktory pro aterosklerózu, a to zvyšováním hladiny krevních triglyceridů a snižováním hladiny tzv. „dobrého“ HDL cholesterolu.
Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob