Nikdo hned
Málokdo z těch, kteří skončili na injekční jehle, by tomu rok předtím věřil. Ale ve chvíli, kdy potřebují zvýšit dávku kokainu, nosní sliznici už necítí a peněženka je prázdná - si rádi nechají vysvobozující dávku od kamaráda píchnout. A příští už si píchnou sami.
Tabák
85% těch, kteří začínají kouřit, nedokáže přestat už po pěti až desíti prvních cigaretách. Z kuřáků pak 81% vyzkouší i marihuanu, zatímco mezi nekuřáky je to jen 21%. Stejně jako k marihuaně však kuřáci více inklinují i k ostatním drogám.
Vykouří-li někdo balíček cigaret denně, má pětačtyřicetkrát vyšší pravděpodobnost než nekuřák, že zatouží také po marihuaně, desetkrát větší pravděpodobnost, že vyzkouší inhalát, a dokonce téměř osmdesátiprocentně vyšší pravděpodobnost, že sáhne po kokainu. 52 tisíce Američanů ročně umírají na chronické choroby dýchacího ústrojí způsobené kouřením a další čtyři tisíce zemřou při požáru založeném hořící cigaretou. Péče o nemocné kuřáky přijde stát ročně na 30 miliard dolarů. Z toho vyplývá, že i když je tabák řazen mezi legální drogy, rozhodnout se pro něj není o nic bezpečnější a chytřejší.
Nicméně, začne-li přece dítě kouřit, měli by tomu rodiče věnovat pozornost. A pokud skutečně chtějí vychovat dítě, které se obejde bez drogy, měli by také omezit, alespoň před dětmi, vlastní kouření.
Alkohol
Ačkoli naše společnost nemá ve zvyku řadit alkoholické nápoje mezi drogy, a mnozí rodiče pocit'ují úlevné zadostiučinění, když zjistí, že jejich dítě ,jen" pije, namísto aby kouřilo marihuanu a polykalo pilulky, alkohol je nebezpečná droga. Poškozuje nervový systém, vnitřní orgány, ničí a zabíjí, a to častěji, než jiné návykové látky: Proto je i zde nezbytná prevence.
Podle statistik hraje alkohol roli u 68% zabití, 62% napadení, 54% vražd či pokusů o vraždu, 48% krádeží a 44% přepadení. Alkohol je také rozhodujícím faktorem 45% smrtelných dopravních nehod. Třetina z těch, kteří podlehnou,je mladší 25 let. Podstatná je i role alkoholu při sebevraždě a utonutí.
V době, kdy mladí s pitím začínají, tedy mezi 12. a 17. rokem života, způsobuje alkohol nejvíce zdravotních komplikací do budoucna.
Marihuana
Zdánlivě nevinné kouření marihuany se často stane odrazovým můstkem k tvrdším drogám. Je zajímavé, že 98% těch, kteří nikdy nezkusili marihuanu, nezkusilo ani žádnou další drogu.
V šedesátých letech, tedy v době, kdy jsme my navštěvovali střední školu, byla marihuana velice moderní a oblíbená. Její "objevitel" Timothy Leary tvrdil s neotřesitelnou jistotou, že je neškodná, ba že je dokonce organismu blahodárnější nežli nikotin, a na rozdíl od alkoholu, člověk se po ní nepotácí a není po ní nepříjemná opice. Jenomže "konopí", které kouří naše děti dnes, není to tehdejší. Dnešní, odborně pěstovaná droga, je daleko silnější - a nebezpečnější - nejen pro nervový systém, ale i pro celkový fyzický stav. Kromě toho, že narušuje především krátkodobou paměť, je vysoce karcinogenní. Tím, že zabraňuje množení bílých krvinek, také snižuje obranyschopnost organismu. Člověk, který na ni získá návyk, dospěje k tzv. "amotivačnímu syndromu" - k letargii, snížení pozornosti, náhlým změnám nálad a nezájmu o cokoli kromě "kouření". Marihuana už není neškodným psychodelikem šedesátých let, nýbrž zákeřnou branou do světa závislosti.