O očích a zraku
Když začali koncem roku 1941 britští piloti jako první využívat v letadlech nový vynález, radar, jejich úspěšnost v sestřelování německých stíhaček se prudce zvýšila. Bylo to tak nápadné, že německá propaganda začala tuto záhadu řešit. Britská strana potřebovala odpoutat pozornost od nových tajných zařízeních ve svých letadlech, a tak média dokola opakovala, že britská armáda využívá nejnovější poznatek o významu vitaminu A pro oči – a proto zařadila do stravy pilotů hodně mrkve, takže lépe vidí.
Ano, mrkev obsahuje hodně betakarotenu, ale pro ochranu sítnice jsou o mnoho důležitější jiné karotenoidy – a to lutein a zeaxantin. Takže jezte hodně mrkve, protože je zdravá (z jiných důvodů), chutná a křupavá, ale kvůli očím nezapomínejte na jinou zeleninu: špenát, kukuřici, kapustu a brokolici.
Sledování televize zblízka kazí oči. – Toto je mýtus. Neučte však svoje děti dívat se na televizi anebo počítačový monitor potmě – a nedělejte to ani vy sami. Očím to – na rozdíl od hledění zblízka – skutečně škodí. Podle Americké oftalmologické akademie (AAO) může dívání se na televizi příliš zblízka způsobit bolesti hlavy – ale očím neškodí.
Počítač kazí zrak. – I toto je mýtus. Podle AAO počítač nekazí zrak, ale vysušuje oči. Když člověk soustředěně hledí na monitor, mnohem méně mrká – výsledkem je snížení vlhkosti v oku. Nejlepší proto je, když při práci na počítači anebo surfování po internetu děláme občasné přestávky.
Čtení v pološeru oči poškozuje. – Jedná se o další mýtus. Může to opět přivodit bolesti hlavy, ale podle AAO tato praktika oči nekazí.
Nešilhej, nebo ti to zůstane. – Další omyl. Oči nezůstanou v nerovnoběžném postavení jen proto, když dítě (nebo i dospělý) občas zašilhá.
Z knihy Igora Bukovského Návod na prežitie pre bejby. Vydala AKV.