Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Optimální pitný režim při sportu

S pitným režimem je spojeno hned několik možných problémů, které někdy vznikají i z nedostatečného množství znalostí ze strany sportovce či dokonce i některých odborníků na webu.
Rubrika: Voda
|
Typ článku: Články

Podíváme se na to jak se s pitným režimem popasovat:

  • před sportovním výkonem
  • během sportovního výkonu
  • a po sportovním výkonu

Vzhledem k tomu, že zvlášť v letních měsících jde o důležitou součást sportovních aktivit a nemluvíme pouze o běhu, doporučujeme řídit se následujícími radami:

Pitný režim před sportovním výkonem

Dobré zavodnění před výkonem rozhoduje o tom, jak se vám zadaří. Někdy se sportovci dopouští chyby, že nejsou dostatečně hydratováni, tj. mají pocit žízně či různé příznaky. To se stává, pokud se špatně doplní tekutiny v posledních cca 2 – 3 hodinách před tréninkem či závodem. Měli byste dbát na průběžné pití. Kolik toho vypít záleží do značné míry na teplotě okolí, celodenním pití či skladbě jídelníčku. V každém případě je dobré u sebe nějaké pití mít a čas od času se napít.

A co byste vlastně měli pít?

Jako vhodný nápoj v době od 2 – 3 hodin před sportovním výkonem se doporučuje čistá, neslazená a neperlivá voda s plátkem citronu. Můžete také vyzkoušet slabý, neslazený bylinkový čaj.  

Pitný režim během výkonu

V průběhu závodu či jiného sportovního výkonu se vyplatí využití iontových nápojů před čistou vodou nebo různě doma mixovanými nápoji. Iontový nápoj vhodně doplňuje vše, co organismus během výkonu potřebuje. Pokrývá:

  • potřebu energie (sacharidy v nápoji),
  • doplňuje minerální látky (ztrácené potem, čímž udrží v optimálním chodu nervové přenosy ve svalech)
  • optimální vstřebatelnost (dle studií se nejlépe vstřebávají nápoje s určitou dávkou sacharidů, ale ta nesmí být vyšší než 5%)

Pro srovnání s čistou vodou:

  • čistá voda bez sacharidů se hůře vstřebává než iontový nápoj
  • voda se šťávou je často příliš koncentrovaná a bez obsahu minerálních látek
  • a v iontovém nápoji kromě optimálního obsahu energie ze sacharidů a minerálních látek dle jejich zastoupení v potu, najdeme ještě navíc i vitamíny pro lepší využitelnost energetického metabolismu
Z toho všeho vyplývá, že bychom měli využít opravdu iontový nápoj. Zajímavý je také fakt, že pokud porovnáte cenu 500 ml iontového nápoje s cenou vody se šťávou, při využití ekonomického 10 kg balení Enervit G sport je cena dokonce nižší než u zmíněné vody.  

Kolik iontového nápoje vypít?

Při sportovním výkonu by měl sportovec vypít po doušcích každých 10 – 15 minut 200 – 300 ml. Ovšem jak je asi každému jasné tohle se dá na dráze dost špatně hlídat.  Takže je lepší pokud budete pít často, ale vždy pouze trochu. Tělo si většinou řekne, kolik toho potřebuje. Četnost je v tomto případě důležitá, neboť nedostatek pití se může projevit únavou či svalovými křečemi.

Pitný režim po sportovním výkonu

Zlaté pravidlo říká, že po výkonu byste měli doplnit cca 150% tekutin, které jste ztratili. Znamená to tedy, že začnete s pitím ihned po skončení sportovní aktivity a průběžně pijete i několik následujících hodin.

Většinou se dopije iontový nápoj, který zůstane, a následně již používáte některý z regeneračních nápojů, které doplní také aminokyseliny (pro opravu poškozených svalových vláken), vitamíny a minerály (včetně antioxidantů pro neutralizaci volných radikálů).

Co vám dále pomůže v horkých dnech pro lepší výkon?

Kromě pitného režimu, jistě oceníte při běhu co nejmenší zátěž. Řeč je o běžeckém oblečení a běžeckých botách, které by mělo být lehké, prodyšné a zároveň dobře odvádělo pot. Proto se i zde nevyplatí šetřit a raději investujte do správné běžecké obuvi a oblečení na běh.  

Kompletní sortiment značkového běžeckého oblečení a obuvi Nike, Salomon a Adidas najdete v naší běžecké speciálcewww.mujbeh.cz. Jako specialisté nabízíme modely, které nikde jinde v ČR nekoupíte!

Počet přečtení: 4186
Datum: 5. 8. 2020