Pavoučí síť – silná a rafinovaná
To však není vše! Hedvábná pavoučí vlákna reagují na různé tlaky odlišným způsobem. Markus Buehler z Massachusetts Institute of Technology spolu se svými kolegy analyzoval sítě jednoho běžného evropského pavouka. Zjistili, že pod nevelkým tlakem, který je vyvolán například lehkým závanem větru, vlákno změkne a povolí, tedy protáhne se. Pokud je však pavoučí síť vystavena větší síle, např. její část náhodně naruší lidská ruka, vlákno se chová úplně jinak. Vlákna se nejprve protáhnou, pak ale ta nejvíce namáhaná náhle ztuhnou, načež se přetrhnou. Toto obětování jednoho nebo více vláken omezuje škodu pouze na jedno místo, celá pavoučí síť zůstává netknutá, na rozdíl od jiných materiálů, jako je například ocel. Když je pak vzduch čistý, pavouk může síť v poškozeném místě opravit.
Vědci uvádějí, že „úžasné vlastnosti vláken pavoučích síť se neomezují pouze na velkou odolnost a schopnost se protáhnout,“ ale že výše uvedené náhlé ztuhnutí „je nepostradatelné pro udržení strukturální integrity celé sítě.“ Rovněž poznamenávají, že „přirozené materiály vynikají svým dokonalým designem, který optimalizuje funkce“ – to platí také třeba pro stavbu kosti či perleť.
Buehler předkládá současně myšlenku, že tento designerský koncept by mohl být využitelný i pro virtuální počítačové sítě, jako je například internet. I zde by mohlo být užitečné obětovat při vnějším útoku nějaký lokální uzel – tak, aby se předešlo kolapsu celého systému.
Jonathan Sarfati, ze serveru www.creation.com