Péče o pokožku
Ta samá opatření, která posílí vaše srdce, udrží pod kontrolu vaši váhu, zlepší vaši náladu a umožní vám žít delším a plnohodnotnějším životem, pomáhají udržet ve skvělém stavu i vaši pokožku. Jedná se o pravidelný pohyb, dostatek spánku, pití množství vody a zdravou stravu.
To, co vložíte dovnitř svého těla, je zrovna tak důletité jako to, co nanesete na jeho povrch. Platí to jak pro ženy, tak pro muže – kteří často zapomínají pečovat o svoji pokožku. Moudrá opatření v oblasti výživy, např. omezení konzumace sladkostí, vyhýbání se mléčným (zejména tučným) či rafinovaným výrobkům, a naopak dobré zásobení hojností čerstvého ovoce a zeleniny, luštěnin, semen či ořechů, činí zázraky. Antioxidanty, jako je betakaroten či vitamíny C a E společně s polyfenoly a omega-3 mastnými kyselinami poskytnou výživu vaší pokožce.
Vitamín C je například nezbytný pro tvorbu kolagenu. Studie zveřejněná v roce 2007 v časopise American Journal of Clinical Nutrition ukázala, že dostatečný příjem vitamínu C byl spojen s nižším výskytem vrásek a suché pokožky.
Co jíst pro zdravou pokožku?
Mezi potraviny, které jsou bohaté na antioxidanty a zvlášť prospěšné pro pokožku patří:
Grapefruit – obsahuje hodně vitamínu C a napomáhá tak tvorbě kolagenu, za své zabarvení vděčí přítomnosti lykopenu, což je karotenoid, jenž mimo jiné napomáhá udržovat pokožku vláčnou (European Journal of Pharmaceuticals and Biopharmaceutics, 2008).
Fazole, hrách, čočka – obsahují velmi kvalitní bílkoviny. Aminokyseliny v luštěninách akcelerují opravu a regeneraci buněk pokožky a kolagenu.
Meruňky – jsou dobrým zdrojem vitamínů E a A.
Tofu a sójové mléko – jsou bohaté na izoflavony, které pomáhají zachovávat kolagen a chrání před tvorbou vrásek (Journal of the American College of Nutrition).
Brokolice – výživová bomba, vyniká mimo jiné množstvím vitamínu C.
Špenát – obsahuje hojnost luteinu, karotenoidu, který chrání kůži před poškozením UV zářením.
Borůvky (i další lesní plody) – obsahují složky, které chrání před záněty a oxidačním poškozením.
Jedním z nejjednoduších a zároveň nejúčinnějších způsobů, jak udržovat svoji pokožku v nejlepším stavu, je vnitřní i vnější aplikace vody. Pití dostatečného množství vody chrání před dehydratací a udržuje pokožku vlhkou. Oplachování pokožky ji čistí od zbytků prachu, špíny, mastnoty či potu. Jemná masáž či poklepávání tváře završí čistící proceduru a zvýší krevní oběh v pokožce. Současně se povzbudí metabolismus a výživa pokožky, zlepší se její tonus. Když si omýváte tvář, dejte před studenou či horkou přednost vodě vlažné nebo neutrální.
Je-li vaše pokožka suchá, používejte mýdlo pouze s mírou a po koupání aplikujte na pokožku zvlhčující krém.
Ženy často rády užívají jednou či dvakrát týdně prospěšných účinků masky na obličej. V kombinaci s masáží tváře se tak napomáhá prevenci stárnutí kůže, vráskám a ochablosti pokožky.
Jak aplikovat masku na obličej
Opláchněte si tvář. Aplikujte masku na obličej a na krk, vyhněte se přitom oblasti kolem očí. Položte se a 15-20 minut relaxujte. Pečlivě masku za pomoci vlažné vody smyjte. Pokud chcete, použijte poté svůj oblibený hydratační krém.
Potraviny pro krásu
Avokáda jsou dobrým zdrojem biotinu, který chrání před vysycháním kůže a křehkostí nehtů i vlasů. Olej, který je v avokádu obsažen, obsahuje vitamín E a působí zvláčňujícím účinkem. – Vytvořte si svůj vlastní hydratační krém! Rozmačkejte avokádo a naneste si je na tvář.
Příjem většího množství lykopenu – což je karotenoid, díky kterému jsou rajčata červená – ochrání vaši pokožku před spálením na slunci a zpomalí poškození buněk od volných radikálů. Konzumace tepelně upravených rajčat zvyšuje vstřebatelnost lykopenu. Pokud se rajčata aplikují přímo na pokožku, vyživují a omlazují zestárlou a suchou kůži. – V malé misce smíchejte polévkovou lžíci rajčatové dužiny s čajovou lžičkou medu (můžete přidat i pár kapek olivového oleje). Aplikujte.
Studie ukazují, že jak kyselina ellagová, tak obsah vitamínu C v jahodách pomáhají chránit pokožku před škodlivými vlivy okolního prostředí. Kyselina ellagová současně zvyšuje schopnost kůže zadržovat vlhkost, prokázalo se také, že pomáhá vybělovat temné skvrny způsobené vystavením slunečnímu záření. – Rozmačkejte na kaši 8-9 jahod, přidejte dvě polévkové lžíce medu, polévkovou lžíci panenského olivového oleje a pár kapek čerstvé citronové šťávy (asi 8 kapek při suché pokožce, polévkovou lžíci při mastné pokožce). Aplikujte masku a nechejte ji na místě po dobu pěti minut.
Mandle obsahují vitamín E a napomáhají ochraně kůže. Jezte jich denně hrst. – Můžete je použít i na masáž pokožky. Rozmixujte čtvrt šálku mandlí, přidejte dvě polévkové lžíce panenského kokosového oleje a rozmíchejte směs na pastu. Přidejte dvě polévkové lžíce strouhané citronové kůry a (v případě potřeby) polévkovou lžíci vody. Vtírejte do zhrublých oblastí pokožky, následně oplachujte vodou.
Okurky díky šíři zdravotních účinků patří mezi nejlepší prostředky pro péči o zdraví těla i pokožky. Vynikají zklidňujícími, změkčujícími a tonizujícími vlastnostmi. – Chcete-li si připravit tonizující pleťové mléko, smíchejte šťávu z jedné střední okurky se dvěmi čajovými lžičkami medu a aplikujte na pokožku. – Chcete-li pokožku osvěžit, aplikujte na celou tvář včetně oblasti očí kolečka okurky. V případě suché pokožky přidejte trochu olivového oleje (nebo oleje z hroznových jader).
Maska pro citlivou pokožku
Máte-li citlivou pokožku, připravte si masku z ovesných vloček. Smíchejte dvě polévkové lžíce mletých ovesných vloček, 3 polévkové lžíce vody a polévkovou lžíci panenského kokosového oleje. Před aplikací nechte oves vstřebat vlhkost.
Suchá pokožka
Použijte avokádovou masku na obličej. Za studeného počasí mají mnozí lidé při nízké vlhkosti vzduchu problémy se suchou nebo praskající pokožkou, a to zejména rukou. Pomoci může olej bsahující vitamín E, olivový olej, kokosové máslo nebo dokonce i vazelína. Aplikujte na postiženou oblast a pokryjte pokožku čistým obvazem.
Mastná pokožka
Použijte banánovou masku, která sestává z jednoho rozmačkaného banánu smíchaného s čajovou lžičkou medu.
Helen Berlin, Journal of Health & Healing