Aloe vera
Gel z aloe vera má trochu jiné fyziologické účinky než šťáva z aloe vera. Všechny reference v tomto článku se týkají účinků gelu z aloe vera.
Pomáhá v trávicím systému
Aloe vera vyniká řadou léčebných účinků. Například v žaludku potlačuje aktivitu Heliobacter pylori; jedná se o velmi důležitý účinek, protože H. pylori je spojen s tvorbou žaludečních vředů a s 90 procenty případů rakoviny žaludku. H. pylori také souvisí s gastritidou, zánětem žaludku. Podávání aloe vera dokáže zánět uklidnit.
Nadměrná tvorba kyselin se projevuje asi v 50 procentech případů vředů na dvanácterníku. Histamin napomáhá tvorbě kyseliny chlorovodíkové (HCl) a tak tvorbě vředů. Na rozdíl od léků, jež blokují vytváření histaminu, brání aloe vera vytváření histaminu přirozeně, bez negativních vedlejších účinků.
Při pálení žáhy, gastritidě anebo vředech se doporučuje pravidelná konzumace 2 uncí gelu z aloe vera po jídle.
V tlustém střevě působí aloe vera protizánětlivě a omezuje činnost volných radikálů. Podávání aloe vera pomáhá lidem, kteří trpí lehčími případy vředové kolitidy. V jedné studii zaznamenalo 30 procent pacientů s touto chorobou úplnou remisi (vyléčení) a 37 procent zlepšení. Účastníkům studie podávali 100 ml aloe vera dvakrát denně po dobu čtyř týdnů.
Hojení ran
Gel z aloe vera vyniká antibakteriálními vlastnostmi, obsahuje vitamín C a E i minerál zinek - to všechno jsou důležité živiny napomáhající při hojení tkání. Aloe vera napomáhá syntéze bílkovin a kolagenu ve spojivových tkáních.
Aloe vera pomáhá při hojení bércových vředů - kterými často trpí diabetici, u nichž je snížena schopnost hojení ran. V takovém případě se aloe aplikuje několikrát denně povrchově.
Aloe vera obsahuje betasitosterol, fytolátku, která napomáhá vytváření nových krevních cév v poškozených tkáních. Studie na zvířatech prokázaly, že aloe vera takto účinkuje i v mozcích zvířat, která byla postižena ischemií - tedy nedostatečným zásobením krví (v důsledku mrtvice).
Na kůži při lupence a spálení
V jedné studii rozdělili pacienty s lupenkou do dvou skupin. V jedné skupině aplikovali účastníci gel z aloe vera na pokožku třikrát denně pět dní po sobě každý ze čtyř týdnů trvání studie. Na konci sledování nemělo 83 % pacientů z této skupiny na kůži žádné známky lupenky.
Jedním z nejvíce oceňovaných benefitů aloe vera je tišící a hojivý účinek, který přináší její zevní aplikace při popáleninách, a to zejména spáleninách způsobených nadměrným pobytem na sluníčku. Častá aplikace směsi aloe vera a oleje s vitamínem E často dokáže zahojit i nekomplikované spáleniny druhého stupně.
Další prospěšné účinky
Aloe vera prokazuje aktivitu i proti některým virům, jako jsou např. chřipkové viry nebo herpes simplex. Zdá se, že její aplikace může být velmi prospěšnou pro nemocné cukrovkou. Například ledviny diabetiků jsou poškozovány oxidací lipidů - studie na zvířatech ukázaly, že aloe vera dokáže tento stav zvrátit. Podobně se podařilo ve studiích na zvířatech s cukrovkou prokázat, že aloe vera snižuje poškození mozku z oxidačního stresu - lepší se tak motorické schopnosti i paměť.
Upozornění a dávkování
I když má aloe celou řadu prospěšných účinků, je třeba při jejím užívání dbát určité opatrnosti.
Při stálém užívání může mít podávání velkých dávek aloe vera za následek poškození nervů trávicího systému. Některé studie ukázaly, že aloe vera snižuje hladinu hormonů štítné žlázy (T3 a T4).
Další studie ukázaly, že aloe vera dokáže snížit hladinu krevního cukru. Diabetici by tedy při jejím užívání měli pečlivě monitorovat svoji hladinu krevního cukru.
Jedinci s narušenou činností štítné žlázy, ti, kteří užívají léky na srdeční arytmie anebo diuretika by neměli užívat velké dávky aloe vera na pravidelné bázi.
Pro většinu lidí je bezpečnou dávkou jedna polévková lžíce gelu z aloe vera třikrát nebo čtyřikrát denně.
Elizabeth J. Hall, Journal of Health & Healing