Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pěstujte si zdravé spermie!

Nedávná argentinská studie znovu ukázala, že muži, kteří kouří a pijí alkohol, mají menší počet spermií, menší objem semene a sníženou pohyblivost spermií. Je tedy třeba se poučit o tom, jak si udržovat zdravé spermie.
|
Typ článku: Rady lékaře

Výživa samozřejmě hraje významnou roli. Dostatečný příjem vitamínů a minerálů je zodpovědný za správný vývoj spermií a jejich funkce během oplodnění. Selen, zinek, kyselina listová, vápník a vitamín E patří k těm nejdůležitějším. Stačí udržovat jejich příjem na úrovni doporučených denních dávek a zdraví spermií během několika týdnů zaznamená výrazné zlepšení. Doporučuje se také omezit příjem tuku, zvýšit příjem ovoce a zeleniny, dopřát si dostatek odpočinku a redukovat stres.

V případě, že máte nadváhu nebo obezitu, je nezbytné snížit hmotnost. Obezita zhoršuje zejména pohyblivost spermií (jejich počet bývá v pořádku, ale nemají schopnost dostat se do cíle). Kromě toho - čím je muž obéznější, tím má větší počet spermií s poruchou DNA, která je odpovědná za neplodnost nebo potrat. K dalším faktorům, které zvyšují riziko vzniku defektu DNA ve spermiích, patří: kouření, konzumace alkoholu (snižuje také hladinu testosteronu a podporuje erektilní dysfunkci), dlouhodobá sexuální abstinence, věk nad 50 let a vyšší teplota v oblasti varlat. Přehřívání varlat způsobuje sauna, parní a termální lázně a horké vířivky. Není pravdou, že druh spodního prádla muže ovlivňuje kvalitu spermií: boxerky nejsou lepší než slipy. A chcete-li mít zdravé spermie, vyhýbejte se drogám: marihuana snižuje počet a kvalitu spermií, kokain přispívá k erektilní dysfunkci a amfetaminy oslabují libido.

Usilujete o oplodnění? Zkuste si nejprve několik týdnů až měsíců pěstovat zdravé spermie. Zlepšíte nejen šanci na otěhotnění, ale i zdraví potencionálního potomka na celý život.

Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy.

Počet přečtení: 6140
Datum: 19. 4. 2015