Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Preventivní vyšetření polypů a rakoviny tlustého střeva

Vyšetření konečníku prstem. – Dosavadní vědecké výzkumy prokázaly, že vyšetření per rektum je neefektivní diagnostický nástroj. Než se nemoc dostane do stadia, kdy může být tímto způsobem diagnostikovatelná, musí se vyvíjet minimálně deset let – v tomto stadiu existuje malá šance na léčbu a uzdravení.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

Test na okultní krvácení. – Jedná se o jedno z nejkontroverznějších preventivních vyšetření. Ke krvácení dochází obvykle v pozdním stadiu vývoje nádoru, kdy šance na uzdravení jsou již velmi malé. Z deseti lidí, u kterých je test pozitivní, bude mít jeden rakovinu, čtyři osoby budou mít polypy a pět z nich bude zdravých. Kromě toho tento test neodhaluje 20 až 50 procent případů rakoviny tlustého střeva a až 80 procent polypů.

Sigmoidoskopie. – Jedná se o endoskopické vyšetření posledních 60 až 80 cm tlustého střeva. Jedna z nejčastěji citovaných studií prokázala, že preventivní vyšetření metodou sigmoidoskopie, prováděné každých deset let, snižuje riziko smrti na rakovinu tlustého střeva o 55 procent. Častější preventivní vyšetření nepřinášela lepší výsledky.

Optická kolonoskopie. – Kolonoskopie prováděná pomocí dlouhé, elastické trubičky se nazývá optická kolonoskopie. Toto vyšetření vyžaduje aplikaci injekce sedativ nebo provedení celkové narkózy a čas na regeneraci po zákroku. Optická kolonoskopie s sebou nese riziko perforace střeva, i když ji provádí ten nejzručnější lékař. Během optické kolonoskopie prováděné odborníky (i těmi nejzkušenějšími) není odhaleno 24 procent polypů.

Virtuální kolonoskopie. – Jedná se o nejnovější způsob, založený na moderních technologiích odhalování rakoviny pomocí počítačové tomografie využívající rentgenové záření.

Mnou preferovanou alternativou vůči každému druhu kolonoskopie je tradiční klystýr s dvojím kontrastem a použití elastického sigmoidoskopu, což je levnější metoda, která nezpůsobuje tolik komplikací.

John McDougall, z knihy Trávení, a ne trápení

Počet přečtení: 2645
Datum: 24. 1. 2019