Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Prostata a hranolky

Článek z dubna 2002, uveřejněný Sadao Suzukim v časopise American Journal of Clinical Nutrition, určil vztah příčiny a následku mezi příjmem velkého množství kalorií, bílkovin celkem, živočišných bílkovin a rostlinného tuku, a běžným onemocněním prostaty, tzv. benigní hypertrofií prostaty.
Rubrika: Mýty a omyly
|
Typ článku: Články

Celkem byly použity údaje od 51 529 mužů, přičemž ze 33 344 mužů s kompletními údaji mělo nemocnou prostatu 3523 mužů.

Benigní hypertrofie prostaty je onemocnění, které se běžně vyskytuje u starších mužů žijících v západních zemích (s tímto problémem se zde potýká přibližně 70% sedmdesátiletých a starších mužů). Z pitevních výsledků vyplývá, že tyto potíže mělo 40% mužů zemřelých mezi padesátkou a šedesátkou a 90% mužů zemřelých ve věku mezi 80 a 90 lety.

Ve věku 80 let již téměř každý čtvrtý muž prošel léčením, zaměřeným na zmírnění příznaků tohoto onemocnění.(Mimochodem, v roce 1994 bylo provedeno v USA téměř 400 000 operací prostaty, s náklady ve výši 5 miliard dolarů - jedná se tedy i o lukrativní business.)

Tento všeobecně špatný stav způsobuje nadměrný růst (hyperplazie) tkáně prostaty vedoucí ke stlačení močové trubice a způsobující omezený průtok moče z močového měchýře. Mužský hormon testosteron formuje tkáň prostaty a je považován za nejdůležitější faktor způsobující zvětšení prostaty. Strava bohatá na tuky a s nedostatkem vlákniny zvyšuje u mužů v průběhu života jejich hladinu testosteronu.

Nadbytek sexuálních aktivit

Ve spermatu a semenné tekutině se ve velkém množství nachází zinek. Nadměrný sexuální život či praktiky mohou vést k vyčerpání zásob zinku, které je následováno onemocněním/zvětšením prostaty a neurologickými a duševními poruchami.

Slabé močení, nutkání, časté močení v noci a častější močení vůbec, to jsou nejčastější symptomy zvětšené prostaty. 

Co vlastně mají muži dělat, aby si nezakládali na potíže s prostatou?
Změnit svoji stravu - na stravu nízkokalorickou, převážně rostlinného původu - tak, aby se problém nezhoršoval.
Přestat přijímat dráždivé látky, např. kávu či další nápoje s obsahem kofeinu (čaj, cola, kakao). Mimochodem, již šálek kávy denně dokáže zvýšit riziko rakoviny močového měchýře na dvojnásobek.

Pozor na lilkovité

Vzhledem k tomu, že přibližně 10% lidí má problémy s přecitlivělostí na lilkovitou zeleninu (rajčata, brambory, lilek, papriky), je dobré tyto potraviny na zkušební dobu tří měsíců vyloučit z jídelníčku. Pokud nedojde ke zlepšení stavu, lze je do něj znovu zahrnout. Banány, vzhledem k jejich obsahu synefrinu (stimuluje autonomní nervový systém), je vhodné rovněž ze stravy na zkušební dobu tří měsíců vyřadit.

Některé druhy koření mají tendenci dráždit prostatu i močových měchýř, proto by se měly ze stravy bez milosti vyřadit. Patří mezi ně hřebíček, zázvor, skořice, muškátový oříšek, anýz, koriandr, kardamom, nové koření, kurkuma, pálivá paprika a pepř.

Užívat dýňové semínko

Mnozí pacienti hlásí zlepšení stavu při užívání zinku. Optimální je užívat denně polévkovou lžíci dýňových semínek, která jsou velmi dobrým zdrojem zinku. Mezi další dobré zdroje patří ořechy, semena, pšeničné otruby, pšeničné klíčky, sušené lahůdkové droždí, luštěniny.

Rafinované potraviny neobsahují prakticky žádný zinek. Pokud je půda chudá na zinek, bude jej málo obsahovat i ovoce a zelenina na ní vyrostlé.

Lze nasadit pětidenní půst - v některých případech napomůže zmenšení prostaty a zklidnění možného zánětu.

U 45 pacientů s benigní hypertrofií prostaty došlo k odstranění či snížení frekvence a naléhavosti nočního močení v 73% případů podáváním tří aminokyselin: glycinu, alaninu a kyseliny glutamové (Journal of American Geriatric Society). Bohatými zdroji těchto aminokyselin jsou např. sójové boby, arašídy a sušené droždí (jako francouzské lahůdkové droždí k dostání v Country Life - pozn. překladatele); lze je zakoupit i ve formě doplňků.

Přestože se nepředpokládá, že omezení kalorií dokáže zvrátit trvalé změny při benigní hypertrofii prostaty, může vhodná strava přinést velký zdravotní prospěch. Je-li známo, že 30% mužů starších 50 let již má nádor na prostatě, měli by ti muži, kteří tak již nečiní, své životosprávě začít okamžitě věnovat větší pozornost.

S použitím materiálů od John McDougall, M.D. a Agatha & Calvin Thrash, M.D., M.P.H

Počet přečtení: 10825
Datum: 9. 5. 2007