Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Rodina a přátelé posílí váš imunitní systém

Podle jedné studie, která sledovala, jak se šíří běžné nachlazení „čím více sociálních kontaktů člověk má, tím větší má naději, že rýmou neonemocní“. Dr. Rabin z University of Pittsburgh School of Medicine říká, že časté kontakty s rodinou a přáteli zřejmě pomáhají omezit produkci hormonů jako je cortisol, epinephrine a norepinephrine.
|
Typ článku: Studie

Zvýšení hladiny kteréhokoliv z těchto hormonů oslabuje anebo potlačuje reakci imunitního systému a jeho schopnost vypořádat se s infekcí.

Sociální kontakty mohou být samozřejmě stejně tak jako zdrojem pohodlí i zdrojem stresu. V druhém případě pravděpodobně nikterak zdraví ani funkci imunitního systému nepomáhají. Izolace není ovšem řešením. Poselství tohoto výzkumu je jasné: osamělost má za následek snížení funkcí imunitního systému.

Tyto závěry odpovídají poznatkům nizozemské studie vypracované na Amsterdam’s Vrije Universitet, která zjistila, že starší lidé, kteří se cítili být obklopení přáteli měli v porovnání s opuštěnějšími lidmi asi poloviční úmrtnost.

Odborníci se domnívají, že i další faktory životního stylu, jako je přiměřená pohybová aktivita, smysl pro humor, životní optimismus a víra v něco (náboženství), pomáhají imunitnímu systému pracovat na nejvyšší úrovni.

Reuters, 13. listopadu 1997

Počet přečtení: 3353
Datum: 3. 5. 2003