S kojeneckou výživou k obezitě
Dokonalou stravou pro miminko je mateřské mléko, které má nejnižší obsah bílkovin ze všech druhů savců. Naopak nadměrný obsah bílkovin v kojenecké výživě na bázi kravského mléka dítě predisponuje k pozdější obezitě. A poté, místo toho, abychom se nechali odstavit, pijeme mléko dál.
Vyvstává otázka, zda spotřeba substance od jiného živočišného druhu, která během dětství výrazně napomáhá růstu, zásadně nemění proces zrání a rozvoje člověka. Existují důkazy o tom, že vyšší příjem mléka je spojen se zvýšeným rizikem předčasné puberty. Dívky, které pijí hodně mléka, začínají dříve menstruovat. Mezidruhová spotřeba mléka a jeho přijímání v dětství mohou mít nechtěné důsledky.
Pokračující spotřeba kravského mléka a mléčných výrobků během dospívání a v dospělosti je praxí, která může mít na lidské zdraví dlouhodobé a nepříznivé účinky. Dospívající vystavení mléčným bílkovinám, např. kaseinu, odstředěnému mléku nebo syrovátce, zaznamenali významný nárůst BMI a obvodu pasu ve srovnání s kontrolní skupinou – přičemž ani jedna studie financovaná mlékárenským průmyslem nezjistila výsledek, který by byl pro mléko nepříznivý.
Předseda katedry výživy na Harvardově univerzitě nedávno napsal úvodník do časopisu Pediatrics, kde zpochybňoval roli kravského mléka v lidské výživě. Je zřejmé, že mléko jiného živočišného druhu nepotřebujeme. Navíc mohou mléčné výrobky vzhledem k vysokým hladinám reprodukčních hormonů hrát roli i u některých druhů rakovin.